( Gyuszk | 2020. 10. 31., szo – 10:24 )

Banális és vitára alkalmas okból: a googlenél a core business a data hoarding, az applenél meg a hw eladás. Az iphone -ban meg gyárilag egyetlen gramm google sincs, és ez előny.

Továbbá nagyon sokat lapátolnak az iOS -ban privacy ügyekben. Pár éve még eléggé le voltak maradva, de most jön sorban egy csomó olyan ficsőr, amivel előznek.

- ios14 -től lehetőség van rá, hogy csak a felhasználó által kijelölt fotókat kapja meg egy alkalmazás, azaz, mondjuk ahhoz hogy a messengerben küldj egy fotót, nem kell hogy megkapja az általános jogot (minden fotó), hanem minden alkalommal ki lehet jelölni, hogy mi az az 1-2 kép, amire most szükség van, és eleve csak azokat látja (aki leszarja, persze engedélyezheti). Ez azok ellen az esetek ellen véd, amikor alkalmazások vagy az azokba ágyazott hirdetőkódok elvitték az összes fotódat "egy kis vizsgálatra".

- a helyzetmeghatározásnál sokkal hamarabb megkapták az userek a fine grained jogosultságkezelést (pl nem csak annyi van hogy az app nézheti a locationt, hanem definiálni lehet hogy megkaphatja, de kizárólag akkor ha előtérben fut, vagyis alkalmazások és az azokba ágyazott hirdetőkódok nem tudják csendben követni a helyzetedet)

- felül a status bar szélén színes pöttyök jelzik, ha valamilyen alkalmazás a kamerát vagy a mikrofont használja, ha nincs pötty, biztos lehetsz benne, hogy semmi sem használja

- az apple sokkal szigorúbbab QA-zza az app store-ban megjelenő alkalmazásokat. A play store megengedi hogy hulladékot tegyenek fel a fejlesztők.

(én egyébként igyekszem csereszabatosan használni az okostelefont, azaz amikor androidos voltam akkor a g accountom volt csont üres, most pedig az icloudom csont üres, mindent "offline" (vagy off-cloud) használok, ami mentésre érdemes az meg szépen a NAS-ra sétál fel, így bármikor tudok bármire váltani, nem kell a cloud tartalommal törődnöm, mert nincs).