( VaZso | 2020. 10. 22., cs – 04:20 )

Szerkesztve: 2020. 10. 22., cs – 04:23

Ha jól értem, akkor nem igazán foglalkoztál még ilyesmivel.

Nem biztos, hogy ezen a panelen szeretnél gyakorolni - először keress szerintem egy másik, hasonló panelt (ami már nem működik / haszontalan), és próbálkozz azon hasonló alkatrészeket kiforrasztani, csak ezután állj neki a javítandó panelnek.

Ónszívó szalagból sokféle létezik, nekem helyi üzletben vásárolt szalaggal sem volt különösebb gondom.
Tény viszont, hogy ezek fel vannak itatva valamiféle folyasztószerrel - a legolcsóbb valószínűleg fenyőgyanta-szerűséggel lesz átitatva, a drágábbak más, speciális folyasztószerrel.
Egyszer rendeltem (nem itthonról) egy olyan kiforrasztó szalagot, ami semmiféle folyasztószert nem tartalmazott, emiatt önmagában használhatatlan volt.

Az ónszívó pumpa a szegény ember "kiforrasztó állomása" (ez így nyilván nem igaz) - lábas alkatrészeknél vagy furat tisztításánál általában egyik oldalt melegíted, a másik oldalra pedig ráilleszted a végét, lehetőleg úgy, hogy jól illeszkedjen, és, amikor megolvadt a forrasztás, megnyomod a rajt lévő gombot, és ő igyekszik magába szívni az anyagot.
Ezt követően is segíthet további tisztításra az ónszívó harisnya, de nem feltétlen szükséges - ki kell takarítani annyira a lyukat, hogy vissza tudd bele tenni az (új) alkatrészt.
Ha nem akar tisztulni, segíthet némi forraszanyagot tenni rá és megpróbálni újra, elölről.

Arra figyelni kell, hogy ne melegítsd túl sokáig a panelt, mert a VIA-k, ill. vezetősávok fel tudnak szakadni.
Különösen igaz ez akkor, ha bevallottan "érzékeny a NYÁK".
...ehhez kell némi tapasztalat, ill. emiatt érdemes gyakorolni másik panelen.

Problémát okozhat az is, ha túl jól vezeti a forrasztáshoz tartozó vezetősáv a hőt.
Ez jellemzően GND fóliáknál fordul elő, pl. kondenzátor egyik lába emiatt nehezebben kiforrasztható.
Itt segíthet nagyobb teljesítményű páka (bár ezt tekintsük adottnak, de minimum 50W-osnak - a Solomon elvileg ilyen), esetleg valamekkora hőfokemelés, de a megfelelő pákahegy-választás is.
Ebben az esetben a vaskosabb, rövidebb pákahegy előnyösebb (nem hűl le olyan könnyen, ill. közelebb van a fűtéshez).

Nagyobb méretű alkatrész (pl. soklábú IC-foglalat) kiforrasztásakor, amikor a panelt szeretnénk menteni és az alkatrész roncsolható, érdemes lehet - amennyire ez megoldható - óvatosan, apróbb darabokra vágni a kérdéses alkatrészt.
Gyakorlatilag, ha megszabadítod a műanyag "házától", úgy, hogy a lábakat meg tudd még fogni (csipesz / fogó) -, akkor nem kell több lábat melegítened egy időben (pákával macerás, hőlégfúvó meg egy újabb téma).
Megteheted, hogy egyesével adagolsz egy kis forraszanyagot a lábhoz alul, felmelegíted, és egyesével húzod ki őket, ezt követően pedig tisztítod a furatot.
Ne erőltesd (ne szakítsd ki), ha rendesen átmelegedett, akkor ki kell jönnie, ill. ne melegítsd túl sokáig - "baj" akkor lesz, ha nem tudod eléggé felmelegíteni az adott furatot (túlságosan sok hőt vezet el és nem tudod pótolni).

Ami még segíthet, az valamilyen "flux toll" használata, ezzel tudsz némi folyasztószert adagolni a forrasztási ponthoz, ami csodákra képes.