( tttaaa | 2020. 10. 21., sze – 10:48 )

> nem kell többé max. 4 elsődleges, kiterjesztett, logikai partíciókkal, bootflagekkel, meg MBR-rel szenvedni,

Szerintem egyszerű dolgok. Még senkitől sem hallottam, hogy szenvedés lenne.

> ahol az OS-ek átírják egymás alatt az MBR indítókódot

Nos talán a win átír olyasmit, amihez semmi köze. Más OS nem. Vagy hogy a haverod stílusában írjam: nem kellő szakértelemmel lehet szopni vele. Az nem az MBR hibája, ha valami indokolatlanul átírja. UEFI/GPT multiboot-os user-ek szoktak legtöbbször win újrahúzás utáni boot problémáról írni. Van olyan "szakértő", aki 2db ESP-t használ, mert csak így tudja megoldani, hogy a win ne baszogassa a gentoo .EFI fájljait.

> elhagyhatóvá teszi a GRUB-ot, amit azért jó elhagyni mert a) bloat, b) egyel kevesebb bootloader, ami eltörheti valami update-kor a bootolást, 3) egyel kevesebb biztonsági rés, támadási felület

A grub pont nem bloat, ellenben a legjobb bootloader. Az ESP, rajta az .EFI-k, na az bloat, egyel több bootloader...

> és ha GPT, akkor UEFI boot.

Nem. Nincs ilyen szabály.

> Hiába írod, hogy nálad MBR alapon visz 2 TB-nál nagyobb lemezt, ezt így bemondásra, fdisk kimenet nélkül nem hiszem el.

Nem írtam ilyet. Azt írtam, hogy GPT nélkül. Tehát a te világodban muszáj partíciós táblát tenni minden diskre; ami csak MBR vagy GPT lehet. Értem. Ezzel erősen bizonyítod a hozzá-nem-értésed, ami alapján simán hazugnak minősítesz. Akkor minek fdisk kimenet...ilyen alapon azt meghamisíthatom.

> Maximum valami GPT-be rejtett shadow MBR-res tákolással

Aha, és "emulálva meg szimulálva". XD

A "varázslat", amit kb. minden unix-like os tud, hogy nem feltétlenül kell partíciós tábla egy diszkre. Ja, hogy akkor nem lehet feldarabolni? Nem is akartam. Ill. ha akarnám darabolni, biztos nem a GPT bloat-tal tenném. 2020, más idők, a barbár partícionálást XT-hez találták ki. Ismerős szöveg? Ha most arra gondolsz, hogy oké, de OS-t boot-olni biztos nem lehet ilyen diszkről, akkor is tévedsz.

> a Secure Bootot hobbiból nem kell bekapcsolni

XD  Akkor - legalábbis a haverod szakértelme alapján - neked nem számít a biztonság.

> felesleges mindenféle olyan legacy technológiával való visszafelé kompatibilitást, meg ebből fakadó korlátokat őrizgetni

Van egyáltalán fogalmad, miről beszélsz? Az egész PC hardvert ez jellemzi.

> Nem díszből, meg divatmajmolásból dolgoztak ki és szabványosítottak új megoldást, hanem mert tényleg szükséges volt és jobb, mint az előző technológia.

A PC fejlődik, keletkeznek új megoldások. Akkor is, ha nem szabványosítják. A BIOS fejlődött volna szabvány nélkül is. És nem, nincs bajom se ezzel, sem más szabvánnyal. Csak nem szeretem azokat, akik rögtön ugranak arcoskodni, mikor valaki MBR-t említ.