( nagylzs | 2020. 10. 20., k – 08:15 )

> Na most meg azt nem értem, hogy a szolgáltatói eszköz után miért switch menne, miért nem egy router/tűzfal? Ezt már sokadszor olvasom leírva, tehát nem véletlen.

Oké szóval így nézne ki az eleje:

T-COM router -> több UTP vezeték -> okos switch

Így folytatódna a földszinten:

okos switch -> utp kábelek -> számítógépek és földszinti wifi AP

Így az emeleten:

fsz. okos switch -> 10G optikai kábel -> emelet okos switch -> számítógépek és emeleti wifi AP

Amit ez megold az a következő: a T-COM router helyi portjait külön vlan-okra teszem, és ezt **egyetlen** optikai kábelen felviszem az emeletre. Az emeleten pedig újra szétszedem több portra. Ez azért jó, mert az emeleten az egyes portok külön-külön (és párhuzamosan is!) tudni fogják a maximális 1Gbps sebességet. (Igaz hogy a 2Gbps-t nem, de legalább az egyet igen.) Plusz nem kell fölhúzni az emeletre 4 darab UTP kábelt, hanem csak egyet. Plusz ha lesz újabb eszköze a T-COM-nak akkor nem kell átvezetékelni az egészet újra.

> Kellene egy router, ami akár a fent említet (elvileg támogatott) bonding-gal kapcsolódik a szolgáltatói eszközhöz, és ő szolgál ki mindenki mást a házban a belső hálózaton. Sosem értem, hogy bárki miért bízza a router/tűzfal funkciót a szolgáltató eszközére a mai világban. Igen kevés előny mellett nagyon sok hátránnyal jár.

Igazad van, ha még a két darab 10G switch mellé vennék egy olyan router-t ami egyszerre tudja a bonding-ot és van SPF+ modulja is, akkor ennek meg lenne az az előnye, hogy nem kellene a szolgáltató tűzfalában megbízni. Ez nekem is eszembe jutott. Ezzel már nem technikai bajok vannak, hanem anyagi bajok. :-) Egy ilyen router (mondjuk RB4011iGS+RM, ami **feltételezhetően** tudja ezt a fajta bonding-ot és van rajta SPF+ port) további $200 USD kiadás, plusz szerencsés esetben még egy DAC kábel is kell a router és a switch között. Szerencsétlen esetben még 2 SPF+ modul is. A 10G switch-ek se kerülnek nagyon kevés pénzbe, de azok olcsóbbak mint egy ilyen router, és mivel 2 darab switch-et egyébként is meg kellene venni, ezért ott az árkülönbözet nem vág a földhöz. Szóval persze egy dedikált router-t hozzácsapni még jobb lenne, de a +200USD befektetésért cserébe mindössze annyit nyernék vele, hogy nem (csak) a szolgáltató tűzfalát használom.