( TCH | 2020. 10. 15., cs – 17:44 )

Szerkesztve: 2020. 10. 15., cs – 17:46

Nem a Firefox felhasználók szájíze szerint fejlesztik a browsert.

Pl.: a 2017 végén megjelent Firefox 57-től kezdődően kivonták a forgalomból a XUL-t és ezzel egyrészt kinyírtak egy csomó régebbi, már nem fejlesztett, de aktívan használt kiegészítőt, másrészt a helyette kapott WebExtension sokkal rugalmatlanabb és erőforrásigényesebb. (Arról nem is beszélve, hogy a WE-s kiegészítők segítségével egyedileg azonosítható vagy a neten. (Egy PaleMoon dev okfejtése a probléma kapcsán.)) A fejlesztők sem örültek a dolognak.

Pl.: Dedósként kezeli a júzereit: tavaly májusban valaki hagyott lejárni egy certet és a Firefox letiltotta szinte mindenkinek az összes kiegészítőjét, lehetőség cert ignorálására nem volt. (Ez ugyan biztonságtechnikai kérdéseket is felvet, hogy hogy lehet, hogy központilag el lehet venni mindenki addonjait, de ez most mellékes.) A felhasználók elsősorban nem a hiba miatt háborodtak fel, hanem azért, mert a Mozilla úgy gondolta, hogy meg kell a felhasználókat védeni saját maguktól és nem adott olyan lehetőséget, hogy "nem érdekel, működj", hanem tiltott, a felhasználó helyett döntött.

Pl.: Egy csomó olyan privacy és security szempontból aggályos vacakot telepítget fel suttyomban a felhasználók gépére, mint pl. a "Follow-on Search Telemetry", amit nemhogy a kutya nem kért, de ki sem lehet kapcsolni. Ezek a rejtett "kiegészítők" Firefoxban meg sem jelennek, de a Firefox-szal egy könyvtárat használó Firefox-fork IceWeasel-ben már igen.

Egyszóval szépen lassan krómot csinálnak a rókából. Szerintem nem tart már sokáig és tényleg az lesz: egy újabb felskinnelt Chromium. Miért is ne, hiszen ez az ms-nek és az Opera Software-nek is bejött, nem? Na ja, csak az Operának volt 1%-a, az IE-nek meg 4-5 (se); ők alapozhattak a hipsterekre, akik ugyan krómot akartak használni, de nem akartak krómot használni. Ezzel szemben a Firefoxnak 20-30%-a volt és ennyi hipster a világon nincs; ezek hardcore Firefox felhasználók voltak az értelmesebb mezei júzerektől kezdve a rendszergazdákon át a különféle developerekig és egyéb random kockákig. Ők minek használnának egy elkrómosított, lebutított Firefoxot, ami egyébként szinte mindenben alulmarad azzal szemben, amit másol?

És akkor még nem is beszéltünk az olyan dolgokról, hogy UNIX-okon GTK3 és PulseAudio-fertőzött lett az egész browser. (Hello, recsegő hang, folyton bebugzó, irreszponzív felület és felfalt erőforrások, viszlát RPi1 és hasonlóan gyenge gépek, beágyazott terminálok, stb.)

Én ugyan Classic Operás vagyok, szinte amióta csak a netre szabadultam és sose szerettem a rókát. De nagyon is megértem azoknak az Fx usereknek az egyujjasát, akik anno észérvek mentén döntöttek a Firefox mellett.