( _Franko_ | 2020. 10. 14., sze – 17:37 )

Nekem csak egy gondolatom van mindehhez: az szép és jó, hogy a jelenlegi rendszerben, ahol a kiszámíthatatlan megújulók részesedése még alacsony, és nem kell különösebben erőlködni, hogy valahogy áthidald a kieséseket, alacsony az egységnyi előállított energia teljes költsége. De ha növekedik a részesedésük, akkor idővel illene majd ide számolni a társuló tároló rendszerek, meg a többnyire pihenő kiegészítő erőművek költségeit is.

Erre most is szükség van, 10000 MW feletti a beépített kapacitás, az igény 3500-6500 MW közötti, a termelés viszont 3500 és 4000 között ingadozik, mert teljesen le van rongyolódva az erőműpark. Most hova számolod valós termelés feletti több mint 6000 MW "pihenő kiegészítő erőművek" költségeit? Ingyen vannak, gondolod?

Alaperőművi kapacitásra mindig szükség lesz.

Miért lenne? Volt egy paradigmaváltás már, komplementer erőművekre van szükség.

Pl. itthon vízenergia 0, szél alig, marad a nap.

A víz kevés van, de seasonal és pumped storage célra lehetne használni; szél bőven lenne, de politikai okokból nincs; nap bőven lesz, úgy néz ki; lehetne még bőven több biomassza és biogáz; lehetne geotermikus is több.

Értem én, hogy azt mondod, hogy akkor éjszakára be kell kapcsolni a gázerőműveket, de nem tartom valószínűnek, hogy ez akár árban, akár környezetterhelésben jobb lesz, mint folyamatosan üzemeltetni egy atomerőművet, és csak az efeletti igényt kiszolgálni napból - nappal, amikor amúgy magasabb a terhelés.

Éjjel van szél, biomassza, geotermikus, pump storage... miben rosszabb ez, mint nappal bekapcsolni a gázerőműveket?

Egyszerűen a kiindulásod rossz.

Leteszel egy atomerőművet, ami ad helyzettől függően 0-2400 MW teljesítményt, 16000 GWh éves energiát és kell még mellé mindenféle komplementer erőmű, ami ezt kiegészíti 3500 - 6500 MW fogyasztásra és termel még 30000 GWh energiát.

Vagy leteszel olcsóbban megújuló mixet, ami ad 0-6500 MW teljesítményt, 16000 GWh éves energiát és kell még mellé mindenféle komplementer erőmű, ami ezt kiegészíti 3500 - 6500 MW fogyasztásra és termel még 30000 GWh energiát.

Ez a két irány a realitás. Atomenergia mellé már nem tudsz betenni érdemleges mennyiségű megújulót, mert az egyik sem szabályozható az igényeknek megfelelően, mindenképpen kell oda komplementer erőmű. Ha pedig tárolni kell, akkor a megújuló olcsóbb, mert már évek óta kisebb az LCOE. Se a megtérülés, se a stabil ellátás miatt nem érdemes atomerőművet építeni. Az oroszok még rezegnek, porszívóügynököt játszanak 20-30 éves technológiákkal, mert ennyi maradt nekik, az olajon, gázon és szenen kívül nincs más lényeges exporttermékük.

Tényleg egyszerű a képlet: vége van a fissziós atomkornak, csak még nem mindenki vette észre.