( nns | 2020. 10. 12., h – 09:49 )

Én pontosan így vettem. Itthon nem lehet 20 évre tervezni semmit. Amikor vásároltam utánanéztem a háztartási energiatárolásnak. E-on távleolvasási portálján 15 perces adatok vannak, így jó segédlet lehet a tárolókapacitás tervezéséhez.

  1. Hőenergiaként tárolni/Időzíteni a fogyasztást. A Hőszivattyús rendszerem a legnagyobb fogyasztó, a villyanyóra adatokból jól látszik a működési ideje. Egy 800L-es kombi puffertartályba tud termelni. A hőtermelést a napsütéses órákra kell időzíteni. A három téli hónap és a november igényel többletenergiát de a többi hónapban nem lesz nagy gond. Ennek a megvalósítása nem igényel beruházást.
  2. Akkumulátor. Mindenki a Li-ion megoldásokra gondol (pl Powerwall), de otthoni rendszerbe jobbnak tűnik a sólé. https://www.indesol.be/wp-content/uploads/2018/08/GREENROCK_partner_bro… https://greenrockbatteries.com/saltwater-battery-product/ és https://www.bluesky-energy.eu/en/home-2/. Ezek a rendszerek elég drágák és még nem tiszta a szabályozás, de az akkumulátoros rendszerek terjedni fognak. Úgy tudom már van egedélyezett inverter amihez lehet akkupakkot venni. Régebbiekhez meg lehet 2. invertert venni. Nem azok fognak ilyet először telepíteni akik spórolni szerettek volna napelemmel, de a technológia itt van. Helyem lenne ilyen rendszerre, sok előnye van a Li-ion megoldáshoz képest, de amíg tart a moratórium nem érdemes itthon kiegyenlíteni... Ha a háztartásoknak is dinamikus árazást vezetnek be akkor elvárható, hogy API-n adják az aktuális árakat, hogy dinamikusan lehessen a hálózatba termelni akár az akkuból is... (tudom ez nem ma lesz...)