( Raynes | 2020. 10. 03., szo – 18:38 )

Úgy, hogy egyel több szemét, amit le kell töltögetni, le kell fordítgatni, a tárolókba be kell tenni, felhasználóknak meg kell találni. Azt sehol nem mondtam, hogy kibonthatatlan (bár egyes felhasználók panaszkodnak, hogy vannak olyan .rar fájlok, amiket csak a WinRar bont ki, az opensource unrar nem, az elszáll hibával). De csak a kitömörítése megoldott, az archívum update-elése pl. nem.

A 7-zip-et sem szeretem annyira egyébként, mert pl. Linuxon és BSD-ken, meg egyéb rendszereken nem tudja kezelni a jogosultságokat, attribútumokat, linkeket, ezért archiválásra közvetlenül nem jó, de tar-ral egybekötve használató. Magyarán nem teljesen kompatiblis, de legalább opensource a betömörítése is, így azért mégis csak egy nyílt formátum, amibe sokkal inkább érdemesebb tömöríteni, ha csak e kettő közül lehetne választani. A 7-zipet (és sima, „nem göcsörtös” standard .zip-et) én csak akkor használom, ha Win Matyiknak kell küldeni egy olyan anyagot, ahol követelmény, hogy Nyílászárókon ki tudják bontani. Ezek azok a felhasználói réteg, akiknek nem tudsz tar.gz-t, tar.bz-t, tar.xz-t, tar.zst-t küldeni, mert azzal vergődnek hogy nem tudják kibontani, akkor sem, ha egyébként lehetséges kibontani ezeket is. Ha fontos a tömörítési méret, mert bele kell férni X bájtba, akkor 7-zip-et szoktam erre alkalmazni, ha nem annyira fontos a méret, csak be legyen valamennyire tömörítve, akkor „sima” (pkzip-kompatibilis) .zipet, mert azt a Windows gyári megoldása is lazán kibontja, így ha valaki nagyon lámalámpa, azzal sem csesztem ki. Persze, tömöríthetném rar-ba is, mert simán le tudnám warezolni zárt torrentről a linuxos, fizetős, full rar-t is, de egyrészt nem lehet biztos, hogy a célgépen van WinRar, meg épp ez az, hogy nem akarok egy zárt formátum terjesztésében részt venni, még több embert erre a megoldásra rászoktatni.

Mint írtam, egyébként a Rar-ral nem volt bajom. A maga korában, mikor kijött még DOS alá, akkor tényleg forradalmi cucc volt, solid tömörítést, fájlszeletekre bontást, saját TUI file manager felületet, stb. funkciókat elsőnek tudott, legjobb volt betömörítési méretben, kitömörítési és betömörítési sebességben is, akkor borultunk is le előtte tátott szájjal, hogy milyen király. De ma már 2020 van, ezekben a többi megoldás is felzárkózott, így már semmiben nem egyedülálló. Felülete nagyon szépen dizájnolt, színes ikonos, meg talán egy funkciót tud, amit más tömörítők nem tudnak, korlátozott mértékben tud sérült .rar fájlokat megjavítani, nem csak kihány egy CRC hibát, hogy nem megy. De ma már sok tömörítő jobb, mert vagy jobban tömörítenek, vagy gyorsabban tömörítenek (ki vagy be), és még opensource megoldások is teljes mértékben. Meg ma már telítettebb a tömörítőpiac, meg a tömörítés sem annyira krikikus ma már, a mai szélessávú netek, gigabites LAN, sok gigás és több terás drive-ok korában mindegy, hogy egy tömörítő 50 vagy 52%-ra tömörít be, meg a kitömörítés 2 percig, vagy 1 perc 50 másodpercig tart, a kutyát nem érdekli. Ma már értelmes emberek nem csinálnak multivolume, és SFX tömörítvényeket sem, mert már nincs rá szükség. Anno, mikor a Rar kijött, még sokat lehetett fejlődni, meg ilyen néhány száz MB-os HDD-k voltak, CD-meghajtója is csak kevés embernek, és javarészt még 386-486-os gépek voltak, ha már volt egy Pentium 1-eset, modemed, BBS-ezté, korai interneteztél, akkor királynak számítottál. Akkor valóban fontos volt, hogy milyen gyors a tömörítés, meg ráférjen minél kevesebb kisfloppyra, meg ne legyen hosszú letölteni modemmel sem, ezeken tényleg életek múltak akkor. Bár már akkor is voltak bölcsebbek, akik egy új tömörítőformátum miatt nem ültek fel csak azért a hájpvonatra, mert 2%-kal jobban tömörített, hanem józan, biztonságos döntésként inkább maradtak a jól bevált pkzip-es megoldásnál, mert az is elég jó volt, és az megtalálható volt minden gépen, meg minden shareware CD-s meg újság CD-s mellékleten, gyakran driverfloppykra is rátették.

Egyébként meg, ha valakivel ki akarnék cseszni, akkor nem .rar-t küldök, hanem PAQ8Hxx-es .paq formátumot használok, aztán 20 órán keresztül tart, mire kitömöríti egy Core i9-es vagy Ryzen 9-es gépen is, és 8-16 GB RAM-ot fog felhasználni eközben. Még nem küldtem senkinek ilyet, de simán megérné néhány torrentes WinRar Pistit beszopatni vele, hogy ezt bontogassad hülyegyerek.