( Hiena | 2020. 09. 30., sze – 22:47 )

Ahogy minden új zoonózisnál, itt sem minden fekete és fehér. Nem tudjuk ugyanis, hogy a COVID19 mennyire adaptálódott emberhez. Egy vírus terjedéséhez, populációban történő fennmaradásához kell egy min. 1-es fertőzési ráta. Amennyiben nem teljesen humán egy fertőzés akkor pl. az ember hordozhatja a vírust. Ilyenkor a fertőzés kiválthat lokális irritációt az emberből, de nem pl. vált ki immunreakciót. De kiválthat fals immunválaszt is. Utóbbi lehet pl. a citokinvihar mögött. Ahogy mutálódik a vírus a humán környezetben, annál inkább lesz virulens. Amit ma még megúszol tüsszögéssel, az lehet, hogy fél év múlva kinyír téged és a családod felét, de az is lehet, hogy oylanná válik, ami 2 nap alatt átmegy egy országon lázhullám képében. Ebben szerepet játszik az is, hogy a betegségen átesettek, milyen típusú immunitást szereznek. Mert mondjuk az aki most dögrováson volt 2 hétig, de a szervezete kitalálta milyen antitest az igazi az lehet, hogy a 3. vagy a 4. hullámot okozó, már módosult vírust könyebben legyűri, mint az aki  gyárilag immunis volt a betegségre.

Tehát, nagyjából, semmit nem jelent, hogy az adott korcsoportban hányan és mennyire voltak beteget a tavasszal az emberek. Mert egy vagy két évvel később már egy másik verziót fogsz a vírusból kapni.

Ami most a kulcs, hogy a terjedést le kell lassítani, amennyire csak lehet, mert ezzel az új törzsek kialakulását akadályozzuk. Ha mázlink van, akkor pár hullám után "kikopik" a populációból. Ha nem, akkor csak Jézus, pálesz, és az oltás erejében bízhatunk. Átlag emberként csak annyit csinálhatunk, hogy betartjuk a szabályokat és várunk.