( TCH | 2020. 09. 28., h – 16:32 )

> Csak a lényeget értetted félre. Akkoriban a melldöngetés mellett lehetett volna villantani is. Nem történt meg. Az Alcohol azzal villantott, hogy kezelte a másolásvédett lemezeket. A K3b mit tudott? Legjobb esetben ugyanazt, amit a Nero. Ingyen.(!!!!!!!) Már ha egy random hardverrendszer "Linux" alatti használatára kétségek nélkül rámondható volt: ingyen.

Mondd, te hallottál már a másolásvédett CD-k rippelésére való cdparanoia-ról, abcde-ről, valamint a DVD-k titkosításának felörésére való DeCSS-ről, meg az abból keletkezett libdvdcss-ről? A K3B ezeket is használja (ill. az abcde-t konkrétan nem tudom), kb. amióta megjelentek, egyszóval a K3B is tudta másolni a másolásvédett lemezeket. Miféle villantásról beszélsz akkor? Nem tudom, mit tudott a Nero, de amiket eddig felsoroltál, hogy az Alcohol tudta, azt a K3B is tudja a különféle command line tool-okon át.

> Most, hogy – újra – jól rávertük a faszt az optikai lemezekre, lehetne reagálni az eredeti felvetésre is, vagyis arra, hogy társunk azokra a szoftverekre fúj, amiket akkor szerettek meg használni a windowsos tömegek, amikor az OSS közösség kevesebb tejet szophatott a multik csecseiből, ami azzal járt, hogy kevesebb vonzó, felhasználóbarát szoftver készült egy ingyenes rendszerekre (nem írtam el). Az akkoriban villantani tudó OSS szoftverek jó része Windowsra is elkészült, ha volt rájuk igény, így a "Linux" vonzóságához kevésbé járultak hozzá. Aztán a Google odabaszott az Androiddal, végre lett egy "Linux", amire volt tömegigény. Aztán ma néhány "linuxos" ugyanazt a szar melldöngető dumát nyomatja, ami legkésőbb a kilencvenes évek végén már biztosan gáz volt. Amúgy azzal teljes mértékben egyetértek, hogy célszerű törekedni nyílt/szabad formátumok/szoftverek/stb. használatára, csak a "trágyadomb mellett aludtam" beütést illene elhagyni, ha már korábban nem sikerült. Az meg tényleg méteres hab a tortán, hogy egy "linuxos" azokat a szoftvereket fikázza, amelyek tíz-harminc éve – feltehetően – piaci alapon léteznek, – feltehetően – a használóik megelégedésére.

Hogy Raynes vagy a többi linuxos mire fúj, vagy sem, az nem az én dolgom. Én nem vagyok még csak ún. "linuxos" sem. Amire én reagáltam, az az volt, hogy te azt írtad, hogy nem sikerült az alternatív rendszerek fejlesztőinek a windowsos szoftverek életképes alternatíváit elkészíteniük; csak épp de, sikerült. Évekkel azelőtt, hogy windowson megszülettek volna azok, amikre alternatívát adtak.

Apropó,

> "Az akkoriban villantani tudó OSS szoftverek jó része Windowsra is elkészült"

#define "jó része". Anno ezek a szoftverek valamelyik nagyobb projekt környékén tömörültek, CDE, KDE, Xfce (akkor még XForms alapokon), GNOME, stb. Ezek többségét tipikusan UNIX-okra írták meg és nem volt windowsos verziója. K3B sincs windowsra.