( asch | 2020. 09. 27., v – 12:36 )

Szerkesztve: 2020. 09. 27., v – 12:44

Nem ESP-vel, hanem ATTiny-val, de én olyat csináltam, hogy 18650 közvetlenül táplálja a vezérlőt. Ha létezik olyan akksi, ami közvetlenül tudja meghajtani a rendszert, az a legjobb, mert le tudod spórolni a tápáramkört. A 18650 sajnos névleg kicsit 3.6 fölé megy, szóval ez neked épp nem lesz tökéletes.

A DC-DC konvertereknek az a problémája, hogy akkor is fogyasztanak, amikor nincs fogyasztás. Elemes szenzorhoz nem ideális.

Amit összeraktam - számításaim szerint több hónapig működött volna - méregettem, de még nem került éles használatba:

 * A feszültség direktben hajtja a mikrovezérlőt. Ha semmiképp nem jó direkben, akkor léteznek úgynevezett low-drop feszültségstabilizátorok, ezek között van amelyik olyan keveset fogyaszt idle-ben, hogy alkalmas elemes működtetéshez. (Ha kicsi az akksi és a uC feszültsége közötti különbség, akkor nem érdemes kapcsolóüzemű tápot csinálni. Egy ilyen táp is épp elég hatékony pl 3.7->3V konvertálás 80%-os, ráadásul idle-ben kenterbe veri a kapcsolós tápokat. )

 * A rádiót kikapcsolom amikor nem használom. (Egyszerű digitális interfészű rádiós modult használtam. Érdemes minden áramkört úgy tervezni, hogy amiben Firmware van, azt tudja áramtalanítani a mi vezérlőnk, mert gyakori, hogy a gyenge minőségű Firmware le tud fagyni.) A szenzor nem vesz, csak küld (a vétel is sokat fogyaszt, ráadásul nem tudjuk, hogy pontosan mikor kell venni, és ha bármi hibajelet küldene a központ úgysem tudnánk vele semmit sem csinálni), viszont véletlen idővel kicsit eltolva ismétli az üzenetet párszor. (Adatlapi értékekből kiszámoltam, hogy olcsóbb mindig ismételni, mint ACK üzenetre várni és csak akkor ismételni ha szükséges.)

 * A mikrovezérlő is alvásba megy két mérés között. Ilyenkor az akksi önkisütésénel kevesebbet fogyasztunk.

 * A szenzort is áramtalanítja a mikrovezérlő két mérés között. Az is minek fogyasztana, meg melegítené magát.

 * A mérések között eltelt időt a folyamat jellege adja meg, a lehető legnagyobb időtávot válasszuk!

 * Az akksi feszültségének mérésére vannak módszerek, amik idle-ben szintén nem fogyasztanak. Lényegében a feszültségosztóra is csak kapcsolva tesszük rá a feszültséget amit mérünk. (Az ATTiny-k egy része képes a tápfeszültségének a közvetlen mérésére is, nem kell hozzá semmi külső alkatrész. - Én ilyet használtam.) A mért feszültséget küldi a központnak, ami tudna riasztani, hogy valamelyik érzékelőben elemet kell cserélni.

A gyanúm az, hogy a WiFi lesz a legnagyobb fogyasztó, hogyha rendesen megcsinálod a rendszert a többi ahhoz képest nudli lesz. Elvileg azt is lehet úgy hajtani, hogy csak a küldésre kapcsoljon be, talán érdemes volna ezt megcsinálnod.