( VincentV | 2020. 09. 22., k – 21:57 )

Szerkesztve: 2020. 09. 22., k – 22:06

Végre tudtam időt szakítani a próbára én is. Pozitív meglepetés volt. Első körben az appliance változatot telepítettem. Itt figyelni kell rá, hogy rögtön upgradelni is kell (ha friss a PVE), mert egyébként nem fog működni. Végül a pozitív tapasztalatok miatt úgy döntöttem hogy beta ide vagy oda, nekem ez most kell (ja, egyébként az itthoni környezetemről van szó), így gyalultam a teszt szervert, és csomagból telepítettem a NAS-ként funkcionáló vm-emre. Nem akartam külön gépet hozzá, illetve amúgy is ezen vm alatt van backup tárhelyem.

A PVE-ben a backup jobok létrehozása kb. ugyanúgy néz ki ahogy eddig is, csak a repo más, szóval itt nagy meglepetés nem lesz. A repo hozzáadásánál fog visszaköszönni néhány új opció, ilyen pl. a encrypt lehetőség. Ha bepipáljuk, akkor figyeljünk rá, hogy a kulcsot amit generál (/etc/pve/priv/storage/$reponame.enc) tegyük is el egyből biztos helyre.

Az inkrementált mentés cefet gyors, ha nem volt változás, vagy csak nagyon kis mértékű, akkor tényleg csak néhány másodperc az egész. A dedupe is teszi a dolgát, főleg ha nagyjából ugyanolyan OS-ek vannak a vm/ct-kben. Direkt megnéztem a teszt előtt a régi (vzdump alapú) megoldás eredményét, ahhoz képest nálam majdnem 50%-al kevesebb helyet foglalt az összes mentés (mondjuk ez nem egy nagy csoda, 7db tökugyanolyan disztribúcióra épülő Linuxról van szó). Természetesen az encrypt funkció bekapcsolása ezen featuret nyakon is vágja (kliens oldalon encryptel, és minden vm mentése külön task, amiket sorban csinál), viszont a tömörítés működik (per vm,ct), mert kb. azt a mértet kaptam amit a vzdump produkált előtte gzippel.

A titkosítás bármikor ki/be kapcsolható, ami kapcsán nagyon kíváncsi voltam, hogy mi történik ilyenkor, hiszen ha ez nincs jól kezelve, akkor szépen tönkre is teheti a backupot (mindezt szépen csendben). Szerencsére itt sem ért semmilyen meglepetés, szépen írja a task logban, hogy a megváltozott helyzet miatt nem tud inkrementumot készíteni, így ilyenkor egy full készül. Az előtte levő állapotok persze maradnak, ezek vagy kézzel törölhetőek, vagy az ütemezett prune majd kitakarítja őket a megadott idő múlva.

Host (file) alapú mentést egyelőre csak magáról a PVE hostról csináltam vele, ez is ment mint a karikacsapás:

proxmox-backup-client backup pve.pxar:/ --repository $servername:$datastorename --keyfile /etc/pve/priv/storage/$reponame.enc

Garbage collector (GC): lehet nyomkodni kézzel, illetve ütemezetten is futtatható, viszont csalóka a dolog, a törölt mentéseket csak eldobhatónak jelöli, de valójában nem törli, a doksi szerint 24 óráig még a disken maradnak ilyenkor, erre érdemes figyelni.

Ja és még egy említésre méltó jóság: van ütemezhető verify is!

Szóval számomra nagyon pozitív az egész, már-már túl szép, remélem nem találják ki a beta után hogy fizetős lesz (mondjuk én simán megvenném, de nyilván itthonra nem enterprise árazással).

A következő lépés nálam egyébként az, hogy megpróbálom felgyúrni pl. rclone-al a repot valamilyen cloudos tárhelyre heti egyszer (céges 5 TiB-es Onedrive fiókok szevasztok), file szinten. Ezért is mélyedtem bele a titkosítás működésébe, így azzal már rclone oldalon nem kell foglalkoznom.