( Raynes | 2020. 09. 14., h – 02:36 )

Még várhattak volna egymásra. Világszerte sehol nem siker a digitális rádió, nem csak a DAB/DAB+, de pl. az USÁ-ban a HD Radio sem, de azért nem kapcsolják le, igaz NMHH-juk sincs, hogy minden egy kézben összpontosulna, ott csak rádióadók vannak, amik esetleg megszüntetik az analóg mellett a digitális adásukat, ha nincs sikere. Valahogy nem sikerül az embereket elcsábítani az analógtól, hiába lenne jobb a hangminőség, nem lehet vele, mert a legtöbb adás szénné van tömörítve ilyen 64 kbps-ra, ami nevetségen kevés, és nem hogy jobban, hanem rosszabbul szól. Persze ez nem a technológia hibája, mert a bitráta szabadon választható lenne, ha nem spórolnának vele annyira. De pl. amerikaiak még a bitrátával sem spórolnak, és mégse sikerül átcsábítani senkit a digitális adásokra. Az oka valószínűleg az, hogy az emberekben még mindig benne van, hogy a rádiónak egyszerűnek, olcsónak kell lennie, valami egyszerűen tekergethető szerkezet, már van nekik, és nem akarnak új készülékre beruházni, hogy tudják azt fogni, amit eddig is tudtak. A digitális rádiózás így csak úgy terjedne, ha normális bitrátát használnának ténylegesen, hogy tényleg csábító legyen a jobb hangminőség, vagy valami nagyon népszerű, exkluzívan digitális tartalmat sugároznának, vagy állami kötelezőséggel lekapcsolnák az analógot. A digitális tévé sem terjedt volna el sehol, ha az állam nem áll a sarkára.

Mert amúgy a költsége nem lenne nagyobb a digitális rádiótunenek, mint a digitális tévétunernek, egy DAB/DAB+ képes tunert legyártani semmivel nem több, mint egy DVB-T-set. Inkább csak mivel nem terjedt el, így nem sokan gyártják, és nem érte el azt a kritikus tömeget, hogy a gyártók olcsó tömeggyártást húzzanak fel köré, hogy ténylegesen is olcsó legyen, meg nagy árverseny alakuljon ki körülötte.

De ez nem csak a digitális műsorszórásra igaz, hanem minden tömegesen használt technológiára, hogy amíg működik, meg az igényeket minimálisan kielégíti, nehéz róla áttéríteni embereket. Pl. a DivX még mindig a legnépszerűbb olyan torrentoldalakon, amelyeken még nem tiltották be, mert az emberek lusták vagy sajnálják a pénzt a médialejátszó upgrade-jére. Vagy pl. nem támogatott OS-t, szoftvert is elég sokan használnak, amíg csak tudnak, hiába járt le róla a támogatás, nem frissítenek, halogatják, amíg csak lehet, egészen addig a pontig, mikor a régi már nem működik. Sajnos az ilyen pontokon a technológiát fejleszteni, új technológiára áttéríteni erőszakkal lehet csak, valami korlátozással, lekapcsolással, stb., mert az emberek szűk látókörűek, és ha rövid távon nem látnak kellő előnyt, egyénileg nem fognak soha az életben váltani, upgrade-elni. Vagy ugyanezért lettek kitiltva az utakról a kétütemű járművek, meg lett agyonszigorítva a használt gépjárművek importja, mert ha államilag itt sem állnak a sarkukra, nem frissült volna kellő ütemben az elavult járműpark, a környezetvédelmi szempontok eltörpülnek emellett. Ezzel nem azt mondom, hogy a kényszer ünnepelendő megoldás, de néha a fejlődés felé vezető egyetlen út, és meg kell húzni, akkor is, ha gáz és sokan igazságtalannak tartják.