( carlcolt | 2020. 09. 03., cs – 11:48 )

Nem az angol nyelvu sajto a baj. Hanem az, hogy mar a 2. vilaghaboru idejen is megmondtak: ha egy hazugsag tobb helyrol jon es sokat ismetlodik, elkezdjuk igazsagnak hinni.

Tegyuk fel, hogy az oroszoknak semmi koze a brexit szavazas vegeredmenyehez. Talalunk konnyen 10 egymastol fuggetlen embert, aki meggyoz ennek az ellenkezojerol ujsagirokat? Igen. Talalunk olyat, aki azert hiszi el, mert "10 ember is megmondta az ujsagnak"? Igen. Ettol meg nem kell igaznak lennie. Nem veletlen hianyoznak normalis bizonyitekok. Raadasul a Brexit nehany angol tozsdecapanak meg offshore-maniasnak sokkal jobban erdeke volt, mint az oroszoknak, az oroszoknak van 1000 nagyobb bajuk is. Csak kell a nepnek a lathato ellenseg, rajuk mutogatnak.

Summer agymosottsagi szintjet pedig az igazolja, hogy a neki tetszo dolgokban eleg, ha 3 egymastol fuggetlennek tuno helyrol elhangzik az "allegation" szo, meg a "sources say", "most experts say" forras nelkul, mikozben a neki nem tetszo informacio nem jo, mert "a kurucon hivatkoztak ra", akkor sem, ha az a forras egy tenyleges vadirat, kutatas, stb.

Eszembejutott az a South Park resz amikor a Goldmant akartak meggyozni, aki nem akarta elfogadni a bizonyitekot, mert a Facebookon van, ezert atrecordoztak egy VHS kazettara, es ugy mar elfogadta.

En is a Covid alatt tanultam meg, hogy nem a cikkeket kell elolvasni, hanem addig kell vegigmenni a forrasokon, amig meg nem talalod, ki mire hivatkozott eloszor. Ezt kulon tanitani kene. De mit varunk egy olyan vilagban, ahol a tanar azt mondja, "ne hasznalj wikipediat", ahelyett, hogy azt mondana, hogy "a citationoket hasznald amiket a wikipedia megjelol"? Meg azok se ertik akik eletre kene tanitsak a tarsadalom gyerekeit (Nyugaton se).