( RaptoR | 2020. 09. 02., sze – 17:04 )

A bizonyítás amit hiányolsz tulképp a tudomány részéről sem állna fenn, ha az embereket [pórnép] nem treníroznák az isiben éveken keresztül a világ tudományos értelmezésére.

Nem. Nekem volt pár hittan órám is (pedig nem vallásos iskolába jártam), de ott mégse akart soha senki semmit bebizonyítani. Ezzel szemben az első környezettan órákon (vagy ahogy hívják alsóban) egy normális tanár már számtalan kísérletet be tud mutatni, amik a tanultakat bizonyítják kézzelfoghatóan. A kettő között az a különbség, hogy az egyiket be lehet bizonyítani/tapasztalni, a másik alapból a vak, kritika nélküli hitre épül.

 

De visszakérdezek: ha te annyira fontosnak tartod, h a vezetőt a pórnép válassza ki, akkor vajon mit szólnál ahhoz, ha azt is ő határozná meg, h mit kell kutassál?

Ez közvetve most is így van. Van alapkutatás és van alkalmazott kutatás. Alapkutatás nélkül nincs alkalmazott kutatás (nincs miből ötletet meríteni), alkalmazott kutatás nélkül az alapkutatás öncélú és sosem térül meg a társadalom számára. A kettőre fordított erőforrások aránya egy folyamatos vita tárgya és mindig változik. Azonban egy átlag ember hiába mondaná meg egy alapkutatónak, hogy konkrétan mit kutasson. Ennek így semmi értelme nem lenne. Kb. ugyanaz a szitu, mintha úgy menne be valaki egy orvoshoz, hogy neki szívátültetésre van szüksége és az orvos nem is véleményezhetne. Mindkettő komoly szakértelmet és specializációt kívánó témakör, egy átlag ember nem tud ilyen közvetlenül beleszólni. Árkot ásni nagyjából mindenki tud, egy szívet átültetni jóval kevesebben.

Közvetve azonban van rászólásuk az embereknek a kutatási témákra, mivel rengeteg pénzforrást célirányosan, "aktuális" témákra írnak ki. Kicsit kiugró mérési pont, de most pl. nagy pénzek mentek a SARS-CoV2 vírus vizsgálatára és ehhez kapcsolódó témákra. Ezeknek már most is van pozitív hatásuk a társadalomra. Emellett a kutatók is pórnép tagjai, sokan direkt olyan témát választanak, ami közvetlen érinti a társadalmat.

 

Őszintén szólva, ha megkérdeznék tőlem, hogy pl. akarom-e h az internet [nem az internet elérés] fejlesztésébe milliárdokat tegyenek, én azt mondanám, h nekem pont jó ahogy van.

Még milyen szerencse, hogy nem vagy vezetői pozícióban. Az internet manapság kritikus infrastruktúra lett, alapvetően határozza meg a modern világot. Ennek fejlesztésébe pont kell erőforrásokat fordítani nehogy pl. a megnövekedett forgalom miatt egyszer csak összeomoljon. Tök más témakör, de mégis hasonló: a krumplitermeléssel is foglalkoznak folyamatosan kutatók, mert ahogy jönnek újabb kórokozók és kártevők, úgy kell ezeket megérteni és kifejleszteni ezeknek ellenálló krumplifajokat. Hiába gondolod azt, hogy csak bemész a boltba és veszel 1 kg krumplit, sok-sok kutatás van manapság abban is és a végeredmény "csak" az, hogy van krumpli a boltban. De ebből az erőfeszítésből nem látsz semmit, csak a végeredményt: van krumpli a boltban, megy a net, ha bekapcsolod a gépet. Igazából jó eséllyel az annyira megvetett oltásoknak is köszönheted az életed, mert nem tudhatod, hogy valaki a családfádból oltások nélkül nem halt volna meg valami megelőzhető betegségben.