( BehringerZoltan | 2020. 09. 02., sze – 14:01 )

Minden más tapasztalástól eltér a saját létezésem tapasztalása. Ebben, már h én valóságosan létezem, teljesen biztos vagyok, minden egyéb létezése ehhez képest bizonytalan a számomra. Így felvethető az, h az egész mindenség nem valóság, csak az én tudatom terméke. 
Mivel azt tapasztalom, h világban nincsen rend - értve ez alatt pl. h olyan dolgok történnek, amikkel nem értek egyet - azt kell gondolnom, hogy ez úgy lehetséges, hogy nem vagyok birtokában a tudatom feletti kontrollnak. Így a nyilvánvalóvá vált feladat nem lehet más, mint visszaszerezni az irányítást felette. Mivel ezt már régen [is] így gondolták, ezért ehhez a visszaszerzéshez útmutatónak tekintendők pl. a vallások is. 
Persze ez csak magja a kiterjedt gondolatrendszernek, ami értelmezve van a különböző területekre pl. filozófia, vallás, történelem, társadalom politika stb. - ide értve a tudomány értékelését is. 

Lehet mesének nevezni, mások (egyes filozófusok) kevésbé finoman minősítették. És nyilvánvalóan kívül esik a tudományos gondolkodás keretein - még jó :-)!   

> De úgy van felépítve az egész mese, hogy abból egy apró részletet se lehessen a pórnép számára bebizonyítani és a kör bezárul.

Ez így van valószínűleg, de nem a megtévesztés szándéka miatt. A bizonyítás amit hiányolsz tulképp a tudomány részéről sem állna fenn, ha az embereket [pórnép] nem treníroznák az isiben éveken keresztül a világ tudományos értelmezésére. Eleve a fogalmakat sem értenék. A bizonyítás megértése és elfogadása tudományos jellegű  előképzés [értsd: agymosás] eredménye.

De visszakérdezek: ha te annyira fontosnak tartod, h a vezetőt a pórnép válassza ki, akkor vajon mit szólnál ahhoz, ha azt is ő határozná meg, h mit kell kutassál? Ha megkérdeznéd az utca emberét erről, hát nem hiszem h képes lenne releváns válaszokat adni! Őszintén szólva, ha megkérdeznék tőlem, hogy pl. akarom-e h az internet [nem az internet elérés] fejlesztésébe milliárdokat tegyenek, én azt mondanám, h nekem pont jó ahogy van. Az összes erre vonatkozó kutatást nyugodtan leállíthatják. Újabb mobilokra, tv-kre, gyorsabb szgépekre sincs szükség - és még egy hosszú listát írhatnék arról mi mindenre nincs. Vannak értelmesebb célok is, azokkal foglalkozzanak!
Vagyis azt gondolom, a tudósok és a pórnép elképzelése arról, h mit is kéne kutatni (tágabban: a fejlődés szükségességéről) igencsak eltérő lehet, és akkor a te logikádban amikor a legfőbb irányító kiválasztását is az utóbbira bíznád, akkor a tudományos célok kiválasztásában miért döntenél másként?