( ggallo | 2020. 08. 27., cs – 16:27 )

Nekem itthon félig maszek, félig céges dolgaimra a következő van:

Del T320 8x LFF, 1x Xeon E5 (8 mag, L kivitel), 64GB memória. Van benne (5.25" helyen) 2x 256 GB és 2x 512 GB SATA SSD az alaplapi vezérlőn, a kisebbeken ZFS mirror-on fut a Proxmox, a nagyobbakon szintén ZFS mirror a Proxmox alá lokális tárolónak VM/CT képeknek (a host ZFS ARC 8 GB-ra van korlátozva). A hot-swap helyeken 8x 3 TB 7k2 NLSAS HDD, amit egy IT módban futó PERC H310 vezérlőn keresztül (PCIe passthrough) megkap egy FreeNAS VM.

A gépen OPNsense a tűzfal VM, a FreeNAS VM a hálózati mindenes tároló (16 GB memóriát kap), a host-ról NFS-en egyedül bizonyos VM/CT backup-ok kerülnek rá, VM/CT diszkek nincsenek rajta, csak a hálózat egyéb gépeinek és a klienseknek tárol adatot. Ezen kívül még vagy 20 különböző VM/CT fut "céges" és magán feladatokkal. Az egész mondjuk nem túl teljesítmény igényes, átlagosan 30-40% között van az host-on a CPU terhelés és 70% körül a RAM foglaltság. VM szintről backup egy külön Synology NAS-ra megy a fontos adatokról, ahogy bizonyos VM/CT backup-ok is mennek erre. A FreeNAS-ról és a Synology-ről is megy backup B2-be. 

Mielőtt ezt összeraktam ilyen homeoffice-os költség és helyhatékony megoldásnak, én is sokat találgattam, hogy legyen. A két gépes verziót dobtam, mert a havi tizen ezres villanyszámla (amit kettő ilyen gép lenyel) már nem hiányzott (ez az egy elmegy 5-6000 Ft-ból). A virtuális NAS-on tárolt VM-eket végül elvetettem teljesítmény és megbízhatósági okokból. A virtuális NAS jelen felállásban simán kiszolgálja az 1 GbE helyi hálózatomat, teljesítmény probléma nincs az én felhasználásom mellett. Az előző szerveren Hyper-V Core volt, de én utáltam a nehézkes menedzsmentet PS-ből (nem krekkelt Windows szerver, ahnem a tényleg free volt).

Aztán elsőre ezen az "új" szerveren ESXi volt fent, de gyorsan Proxmox-ra cserélődött, mikor átgondoltam, hogy egy csomó dolognak nem kell saját VM, hanem egy sima LXC is épp elég szeparációt ad az én igényeim szerint, és sokkal kevesebb az overhead. Amikor a Proxmox csere jött, akkor a PERC H710-et kicsetéltem egy IT módra szoftverezhető H310-re, mert a ZFS alá nem kell HW RAID, a Proxmox meg szintén remekül elvan ZFS tükrön natívan.