( _Franko_ | 2020. 08. 23., v – 10:12 )

Látom szakértője vagy a témának, ha ilyen vehemensen oktatsz.

Tudod, ragadt rám, amikor szakmai gyakorlaton voltam hőerőműben és érdekel is a téma, de nem a bulvársajtóból értesülök a különféle dolgokról, hanem a szakmai sajtóból.

Vegyük a Kaliforniai példát, a 500 MW és 750 MW-os gázerőművet (1250 MW). Mennyiben lenne jobb Magyarországnak környezetvédelmi szempontból egy csomó szélerőmű és naperőmű, meg hozzá még 1250 MW gázerőmű blokk?

Akkor vegyük a magyar példát: van egy 2000 MW teljesítményű atomerőmű, amiből a mellékelt példa szerint bármikor kieshet 500-2000 MW teljesítmény egy meghibásodás okozta automatikus védelmi működés miatt és 3500 - 5500 MW napi teljesítményigény. Mivel és hogyan feded le?

Mellesleg van fekete szenünk is elég, szóval ha a szélerőművek nem termelnek, szerintem gáz helyett azt is lehetne olcsón puffogtatni.

Igen, csakhogy kurvára nincs fekete szenünk, lignitünk van.

1250  MW gázerőműtől csökkenni fog a CO2 kibocsájtás? Valahol rohadtul lemaradtam...

Igen és nem. A gázerőművek komplementer erőművek, mivel a leadott teljesítményük gazdaságosan és technológiailag is percek alatt szabályozható, tehát ki tudják egészíteni a teljesítményigényt a volatilis vagy konstans termelőkön felül. Mindegy, hogy például a ~16 TWh paksi termelés mellé kell kiegészíteni ~28 TWh energiát komplementer erőműből vagy ~16 TWh megújuló által termelt energiát kell kiegészíteni ~28 TWh komplementer erőműben megtermelt energiával.

Csak önmagában atomerőmű nem működőképes. Vagy komplementer erőművet kell mellé tenned vagy tárolnod kell a megtermelt energiát. Pont így van megújulóval is, önmagában nem működőképes, vagy komplementer erőművet kell mellé tenned vagy tárolnod kell a megtermelt energiát. Így is és úgy is kell komplementer erőmű vagy tároló, viszont a helyzet az, hogy az atomenergia MW/EUR ára felment, a megújuló energia MW/EUR ára lement, már olcsóbb, mint az atomenergia és a trendek szerint még olcsóbb lesz. Gazdaságilag jobb az olcsóbbat választani, nagyjából vége a fissziós nukleáris érának, amíg a fúziós erőművek be nem tudnak indulni.