( _Franko_ | 2020. 08. 21., p – 07:31 )

Van olyan modell ami direkt fűtésre van tervezve, én amit néztem az Fujitsu Design KG sorozat ASYG12KGTA / AOYG12KGCA 5.12 SCOP-val és a leírás alapján kifejezetten halk.

A SCOP-ot ne vedd annyira készpénznek, két dolog miatt:

a, ez valószínűleg a dél-európai SCOP, a jobb klímákon van egy térkép, amin rajta van, hogy melyik régióban mennyi, a kereskedő ráírja a legnagyobbat.

b, nagyjából 4,5-5,5 között szór a SCOP, de nem azért, mert annyival jobb a felépítése a drágább klímának, hanem azért, mert szoftveres trükkökkel jobbat hoznak ki a teszten (lásd Volkswagen dízel)

Én három éve mértem folyamatosan a pillanatnyi COP-ot (beszívott levegő hőmérséklete, kifújt levegő hőmérséklete, specifikáció szerinti m3/h és felvett villamos teljesítmény), a teljes idényre 3,3 körül jött ki egy SCOP=4,6 klímára.

Amire figyelj:

a, sok gyártó fűtési üzemben használt klímára nem ad sok év garanciát, mert sokkal jobban igénybe veszi az alkatrészeket, mint a hűtési üzem; és az az általános, hogy évente két szervizzel adnak több év garanciát.

b, legyen korrekt kondenzvíz elvezetése a kültérinek (fűtött cső), mert különben belefagy a víz, felgyűlik, letörhet a kültéri ventilátora.

c, inkább halk üzeműt vegyél, akkor is, ha a SCOP rosszabb pár tizeddel, társasházban a kültéri zaja is kardinális, mert könnyen leszedetik, ha éjjel zajos.

d, társasházban kérdezd meg, hogy hova tudod feltenni a kültérit, mert nem triviális, sokszor a külső homlokzatra nem engedik, a belső folyosón meg nincs hely.

e, ha nincs lehetőséged több kültérire, akkor vegyél csak multi klímát, ott, ha megáll a kültéri vagy bármelyik beltéri, akkor minden megáll. Ha vannak külön egységeid párban, akkor hiba esetén csak egy helyiség fűtése esik ki.

f, ha időszakosan használnád, akkor minden helyiségbe kell beltéri egység; ha folyamatos üzemben átfűtöd a levegőt és a falakat, akkor elég a nagyobb helyiségekbe és nyitott ajtónál beáll az egyensúly.

g, minél hidegebb van, annál rosszabb a hatásfoka, lesz egy olyan pont, amikor már nem tud annyit fűteni, amennyire szükséged van és ilyenkor a leghangosabb. Gondolkodj el kiegészítő fűtésen is.

 

Ha a klíma mégsem jön be és van gáz, akkor létezik parapet kivezetés is, 6 kW teljesítmény alatt különösebb engedély nélkül létesíthető, tehát lehet gázkonvektorod vagy akár gázkazánod is, ami maximum 6 kilowattos.