( RaptoR | 2020. 08. 19., sze – 22:12 )

Tehát azt mondod, hogy sose végezted el az ellenőrző számításokat?

A gravitációs lencse effektusát először 1919-ben figyelték meg, egy napfogyatkozásnál azt vették észre, hogy a közeli csillagok kicsit "rossz" helyen vannak. A legközelebbi teljes napfogyatkozásnál szerzek egy távcsövet és megnézem majd, hogy mennyit mászkálnak odébb a csillagok és elvégzem a számításokat. :)

De rosszul közelíted meg a dolgot. A lényeg az, hogy számtalan olyan kísérlet/számolás elvégezhető akár otthon is, ami beleillik a tudomány jelenleg elfogadott állásába. A legalapvetőbb és legegyszerűbb, otthon elvégezhető kísérletek jelentősége és fontossága azonban _semennyit_ se csökken azáltal, hogy vannak nagyságrendekkel bonyolultabb, több tízmilliárd eurós kísérletek is, amiket minden apró részletében már tényleg nem ért senki az ég világon. De emiatt senki se hiszi azt, hogy a másik nem fizikát, hanem varázslatot csinálna.

Carl Sagan fogott egy kartonpapírt két ráragasztott pálcikával és bemutatta, hogy az ókori görögök honnét tudták, hogy a Föld gömbölyű és hogyan tudták pár %-nyi pontossággal (!!!) megmérni a sugarát. Nem kell hozzá LHC, hanem csak az ember két lába, hogy kimérjen néhány távolságot. Érted, sétálok két város között egy kicsit, megnézem milyen szögben vet árnyékot egy oszlop és megmértem egy bolygó sugarát. A fekete lyukak detektálásához persze jóval több és nehezebb kísérletre van szükség, amiket egyesével nem fog egy ember önmagában elvégezni. De ez egyáltalán nem jelenti azt, hogy vallási hitre lenne szükség. Ha egy részeredmény hibás lenne, az jelentkezne a nagy kísérletben is, mivel a hiba terjedni fog a rendszerben és akár felerősödve elrontja az egészet. A vallási blabla egymástól teljesen független. Ha a természetben pl. csak egymilliomod mértékben megváltozna az elektron tömege, akkor _minden_ borulna az univerzumban.

 

Ha azt mondanák, hogy a GPS "Isten sugallatára" működik, és hogy a gravitációs lencse effektus az az "Isten által kiszórt üveggyöngyöknek" köszönhető, azt is ugyanígy elhinnéd, ugyanúgy nem ellenőriznéd le az állításaikat?

De volna egyáltalán mód a hiteles ellenőrzésre? A speciális relativitáselméletet tudom bizonyítani, ha kapok elegendő erőforrást hozzá. Ha az esküdt ellenségem végzi el a méréseket, akkor is ugyanarra az eredményre fog jutni hibahatáron belül. A vallási üveggyöngy-elmélettel az a baj, hogy mivel nincs semmilyen természetből (tehát embertől független) származó alapja, a rivális vallási vezető teljesen más magyarázatot adna rá, és mivel nincs semmi konkrétan mérhető/kísérletben elvégezhető módszer az igazolásukra, ezáltal egyik elmélet se hihetőbb a másiknál.

Továbbá az említett papság nem tud egyetlen otthon elvégezhető, kis/egyszerű kísérletet se mondani, ami bizonyítaná az istenük (vagy vallásuk egyéb alappilllérének) létezését. Sőt, még LHC nagyságú, kvázi végtelen erőforrásból összerakott kísérletet se tudnak mondani, ami bármit bizonyítana. Ezért kell a vak, kritika nélküli hit, mert semmi másra nem tudnak alapozni.

 

A pontosság, egzakt megfogalmazás bizony elég fontos a "tudományban", nem?

A tudományban tartják magukat az emberek az SI-hez, senki sem használ Fahrenheitet. Eszembe nem jutott volna, hogy valaki ebbe fog belekötni.

 

Az emberek tömegei azt fogják elhinni, amit megfelelő státuszú emberek mondanak nekik. Ha az abba a státuszba vetett hit meginog az emberekben, akkor az a bizonyos "papság" (legyen az vallás, vagy tudomány által felkent) el fogja veszteni a hitelességét az emberek szemében. (...)

Ok, kezdem érteni mit akarsz mondani. Mint pl. a svéd járványhelyzet: ott is szakemberek hozták meg a döntéseket, de egyre inkább úgy tűnik, hogy nagyon elszúrták és nem realizálódó gazdasági haszon miatt áldoztak fel több ezer embert. Ebben az esetben érthető, hogy ha meginog az emberek bizalma az adott szakemberekben. De ez a bizalomvesztés nem feltétlenül lesz állandó és kiterjedt. A svéd emberek is ugyanúgy bemennek a kórházba, ha eltörték a kezüket, csináltatnak röntgenfelvételt, majd begipszelik a törést. Nem fognak minden tudományt/tudóst elutasítani, mert valakik elszúrtak máshol egy helyzetet. Meg egyébként is, nincs semmi a tudomány helyett. Ez egy nagyon fontos minőségbeli különbség. Vallásból van n+1 db, ott lehet váltogatni gond nélkül, de ettől még a víz ugyanúgy 0°C-on fog megfagyni állítson a vallás akármi mást. Nem tudok elképzelni egy olyan, modern társadalomból kivált, elszigetelt, anti-tudományos populációt, ami életképes tudna maradni hosszútávon. Az első járványnál, ami megtizedeli az utódjaikat, eszükbe jutna, hogy lehet nem is volt olyan rossz az az oltás. Vagy ha nem, akkor egyszerűen kihalnak pár generáción belül. Az evolúció megmutatta, hogy aki nem tud reagálni a környezeti változásokra, az halálra van ítélve. Az emberiség a tudomány által képes erre.