( BehringerZoltan | 2020. 08. 19., sze – 14:14 )

> De ha megszűnik a mai tudományos világ, akkor mi jön utána?

Van egy ismerősöm, aki nemrég az idei első(!) kerékpáros versenyén második lett. Amikor gratuláltam neki, kérdeztem, h mennyire érzi formában magát - utalva vírusra, mint nyilvánvaló hátráltató tényezőre - és azt felelte, hogy idén 5 perccel ment rosszabbat mint tavaly, nem igazán nevezné "formának". Gondoltam tovább lelkesítem és mondtam neki, ha minden így megy tovább akkor viszont 5 perccel jobbat mentél, mint amit majd jövőre fogsz :) Szóval minden relatív! A tudományos világ után még alászállottabb és lezüllöttebb valami fog elkövetkezni - aminek persze meglesz a saját narratívája amiben hinni fognak az emberek - pontosan úgy ahogy te hiszel a tudományban. Lehet h ez már a totális debilitás és hülyeség kora lesz, ahol a palántákat majd Coca-kólával fogják locsolni.  És ad abszurdum ahonnan magam is vágyakozva tekintek majd vissza  a tudományos érára. 

> Ez nem pökhendiség. Ha pl. egy fizikai mérés eredményét akarod kritizálni, akkor azt egy másik fizikai méréssel lehet csak megcáfolni.

Bármi ami mérhetővé válik megszentségtelenül. A számokkal skarlát betűt olvasnak rá. A tudományt nem a tudomány eszköze és módszere fogja felbomlasztani, hanem valami gyökeresen más.  Akár valami olyan amit lenézel, megvetsz, kinevetsz. 

Az emberek szeretik azt hinni, hogy valami nagy krízis  - mint amilyen most ez a vírus is - után a dolgok lendületet kapnak és ha lassan is, de elkezdenek kimászni abból a gödörből amibe kerültek. Miközben ez nem feltétlenül van így, és éppenséggel az adott krízis után lehet, h egy még nála sokkal nagyobb fog bekövetkezni. Hogy a rossz után nem a jobb következik, hanem a még sokkal rosszabb.