( Ritter | 2020. 08. 15., szo – 19:53 )

Teljesen egyet értek veled abban, hogy a magasabb bér miatti, jobb életért vállalt elköltözés nem egyenlő az elüldözéssel. 

Viszont szerintem az elmúlt időben pont megfordult a korábbi évszázados trend. Nyugaton és főleg Amerikában annyira elszálltak a bérek a realitástól, hogy az már egész iparágak versenyképességét ássa alá. Maradjunk csak az IT-nál. A távol-kelet régóta kemény konkurencia volt, de Amerika a 2000-es évekig meghatározó tudott maradni. Amerikai szoftver Amerikai hardveren, amiből a drága prémium és szerver hardvert Amerikában gyártották. A tömegtermelés egy része az olcsó munkaerő miatt a szomszédos Mexikóban vagy Malajziában és más távolabbi helyeken folyt, de amerikai tulajdonú gyárakban. Mára oda jutottunk, hogy hardvert tervezni és gyártani már csak a távol-keleten tudnak, azon belül Kína már meghatározó. Először csak az olcsóbb gyártás miatt építették le saját képességeiket az amerikai multik, és outsourceolták a hardvergyártást főleg Kínába. Itt már nem amerikai gyárakban dolgoztak szorgalmas kínai munkások kevés pénzért, hanem kínai tulajdonú gyárakban gyártottak, kínai mérnökök által tervezett hardvert amerikai megrendelésre. 

Az amerikai munkások szétszéledtek, a mérnökök jobb esetben más területen kamatoztatták tudásukat vagy nyugdíjba mentek. Ma már kevesebben maradtak, miközben Kínában többször annyi mérnök lett. 

Az jó kérdés, hogy a jó amerikai fizetések miért nem vonzották oda mágnesként a távol-keleti szakembereket, miért nem tudta Amerika saját földjén tartani azt ami mára a távol-keleten épült fel. 

Nyilván nem csak a fizetés számít. Még Amerikán belül is lehet jobban élni kevesebb fizetésből olyan államban ahol a megélhetés is olcsóbb. 

Ami nekem nagyon nem tetszik Amerikában, hogy rengeteg idő megy el autózásra. Márpedig idő a pénzzel szemben mindenkinek egyformán van elosztva. A jóval olcsóbb üzemanyagárak mellett is jóval többet kell költeni rá havonta. 

Valami nagyon el lett rontva az biztos. A korábbi, sőt máig élő elméletek szerint nem történhetett volna meg az, ami ma van. Egy nagy népességű de nem túl gazdag térség mára nemcsak behozta lemaradását, de rendesen le is előzte Amerikát.