( TCH | 2020. 07. 18., szo – 20:24 )

Ez nem ilyen egyszerű, hogy open source és akkor nem tudnak semmire sem kényszeríteni. Egyfelől nem minden open source user programozó (sőt, a többségük egyáltalán nem az); nekik hiába mondod, hogy írják át maguknak.

Kettő, még ha programozó is vagy, akkor sem olyan egyszerű a dolog. TFH, GNOME3 user vagy, de nem akarsz systemd-t, de mivel a GNOME3-nak függősége a systemd, így, ha maradni akarsz GNOME3 alatt, akkor ugyan valóban forkolhatod és kiszedheted belőle a systemd függőséget, csak aztán tarthatod magad karban, patchelheted, stb. Szerinted hányan fogják ezt eljátszani? A disztribúciók is a legkisebb ellenállás felé mozognak (tisztelet az igen kevés számú kivételnek, pl. Slackware, vagy Devuan) és be fogják pakolni a systemd-t, hogy fussanak azok a kulcsszoftverek, amik már systemd függők. Open source, ja. Szerinted hány ember fogja azt mondani, hogy de ez open source és fog nekiállni LFS-sel, nulláról összerakni mindent és hány fogja lenyelni a békát?

Persze lehet váltani BSD-kre, Solaris alapú cuccokra, egzotikus izékre, van még open source OS bőven, csak egy a bibi: a UNIX-ok szoftverparkjában elég jelentős átfedés van, azaz, ha valamelyik projekt úgy dönt, hogy systemd függő lesz, akkor azt a szoftvert azzal a rössel le is lehet húzni az összes többi UNIX palettájáról, lévén a systemd Linux-only. Nem véletlen, hogy a systemd-t nem csak egynémely Linuxos berkekben rühellik, hanem a többi UNIX régióban is.