( BehringerZoltan | 2020. 07. 13., h – 23:13 )

Dehogy bántottál meg! A szögre akasztott suba mintájára szeretném hinni, h kb egyetértünk! Vallások vannak sokfélék, ezek már alászállott (de alászállottságukban is igen magasrendű) tanítások az ős-kinyilatkoztatáshoz, a Hagyományhoz, Tradicióhoz képest. Engem pl személy szerint a vallások külső jegyei (rituálék, fura szóhasználatok stb) kifejezetten taszítanak: groteszknek és abszurdnak találom, hogy ezeknek jelentőséget tulajdonítanak - már-már arra gondolok, h tulképp ezek ellentétesek a vallások belső lényegével, tanításával. Legalábbis olyan értelemben, hogy nem arra fókuszálnak, hanem a külsőségekkel bíbelődnek. És h ezekre valószínűleg azért van szükség, h az egyszerűbb lelkeket valahogy kötni tudják magukhoz és irányba tudják állítani őket egy olyan tudás felé, ami eredendően a vallások felett áll és amihez a vallások belső lényege közelít. Ez persze nem azt jelenti h a vallások ugyan azt tanítanák, az útjuk más, de a céljuk végül egylényegűvé kell h váljon. A vallások közötti konfliktusok, viták, felvethető érvek pontosan az említett alászállottságból és a vallások groteszk és abszurd külső jegyeinek eltéréséből eredhetnek inkább - a meglátásom szerint -, semmint azok belső lényegéből. 

Nyilván vitatható, de nálamnál tanultabbak szerint a kereszténység esetében az egyik történelmi fordulópontot a Templomos Lovagrend feloszlatása, vezetőinek,tagjainak kivégzése volt. Onnan indul meg az egyház máig tartó züllése, egyben születnek meg azok az illegalitásban működő okkult szerveződések, amik végül a szabadkőművesség bázisai lesznek.    

A kapitalizmusra úgy gondolunk, mint a gőzgép feltalálása, az ipari forradalom és termelés lehetőségével beálló szükséges társadalmi-gazdasági változásra. Pontosabban - és ez lényegi szempont- nem semleges változásként, hanem magát a változást pozitívumként értékelve. Őszintén szólva én ezt máshogy látom. Technikai vívmányok által - és ez szükségszerűen van így - lett szétzúzva az utolsó olyan társadalmi struktúra, ami fenntartható lett volna, és amihez képest ugyan technikai értelemben (bár meg kell jegyeznem h a "technikai értelem" mondjuk ontológiai szempontból nehezen értelmezhető) most fejlettebbek vagyunk, de egyébként olyan módon vagyunk lezüllöttek, h már az emberi minőségünk kérdőjeleződik meg. Ennek az önelárulásnak a hátterében a nyugati mentalitásra specifikusan jellemző csodavárás [is] állhat. Baranyi mondja valahol, h tulképp Jézusnak sem a tanításainak az igazságtartalma miatt hittek, hanem a csodák amiket véghez vitt, azok validálták az emberek számára a tanítását. Később mikor a paraszt azt látta, hogy a búzát, amit korábban az egész család -tudom is én - mondjuk egy hónapig csépelt, azt most a cséplőgép pár óra alatt megcsinálta, akkor azt mondta HISZEK, mert a cséplőgép validálta számára a kapitalizmust. És itt nagyot hibázott!