( asch | 2020. 07. 13., h – 15:31 )

Az 5G tornyok phase array technikájú antennákat használnak (olvass utána, hogy mi ez és hogyan működik). Ezen a frekvencián a visszaverődési és szóródási kép alkalmas képalkotásra. Hint: a rövidebb hullámhosszok egyre inkább fényhez hasonlóan működnek. Másik hint: hasonló frekvenciákat és antennákat használnak a katonai és civil radarok is, tehát valóban alkalmas képalkotásra és objektumok követésére. A 2007-es gyártmányú kocsimban gyárilag volt ilyen radar, tehát ma már nem számít űrtechnikának ez.

A software defined radio megvalósítások lényege továbbá az, hogy mind a vétel, mind az adás szoftveresen van megoldva, ami rugalmassá teszi a rendszert: átprogramozással újfajta protokollokat is tud támogatni. Ez a felépítés azt is jelenti, hogy átprogramozással a rendszer alkalmas lehet mérőjelek kisugárzására és a visszaverődési kép feldolgozására pontosan úgy, mint ahogy egy radar csinálja. Mivel hálózatban vannak a közeli eszközök, akár együtt is működhetnek a pontosság további növelése érdekében. Tehát olyat is csinálhat a rendszer, hogy a mérőjelet az egyik állomás adja le, és a többi veszi. Hasonlóan a csillagászati rádiótávcsövekhez ha több állomás együttműködik azzal növelhető a pontosság.

Abban amit leírtam semmi titok, vagy különlegesség nincsen, aki ért hozzá pontosan tudja, hogy ezek mind lehetségesek. A múltkori hasonló topikba küldtem linket is egy tanulmányról, ami arról szól, hogy hogyan lehet az 5G hálózatot az autonóm közlekedést segítő radarként használni. Most nem keresem ki, ha valaki újra belinkeli megköszönöm. De nyilván vannak egyéb hasonló eredmények is, nem fektettem túl sokat a kutatásba.

Ahol tehát 5G lefedettség van, ott potenciálisan mindenkinek a mozgását követni tudják, akihez elegendő a rendszer felbontása. Nem tudom mekkora lesz a rendszer felbontása, de volna tippem, hogy ember léptékű lesz.

Érdekes adalék az is, hogy az amerikaiak stratégiai kérdésnek tekintik, hogy kinek a rendszerét telepítik az országok: https://www.reuters.com/article/us-hungary-telecoms-huawei/hungarian-mi…

"The United States has piled pressure on its allies, including Hungary, to shut out Huawei Technologies, the leading telecoms equipment vendor with a global market share of 28%, saying its gear contained “back doors” that would enable China to spy on other countries. Huawei has denied the accusations. "

Avagy: David B. Cornstein amerikai nagykövet ezen cikk szerint: https://444.hu/2019/03/22/cornstein-jobban-aggodom-oroszorszag-es-kina-…

"miután magukkal hozzák az új 5G-technológiát, ők fogják irányítani annak felhasználását is. A kínai kormány kezére akarja játszani a saját és gyermekei jövőjét? Én aggódnék emiatt."

Érted, ha a kínaiak irányítják az 5G-t, amiatt aggódnunk kellene. De ha az USA irányítja azzal semmi baj nincsen :-).