( renard | 2020. 07. 10., p – 17:51 )

forrasztani már nem lehet: vezeték anyaga kilágyul és eltörik.

Ha valami lágyabb lesz, az kevésbé lesz törékeny, nem? :)

A lehet és a szabad nem ugyanazt jelenti :)

A lágyforrasztás nagyon jó technológia, csak nem magától értetődő, megfelelő szerszám, anyag, tudás és gyakorlat kell hozzá. Pont ezért kell kerülnie a villanyszerelőknek a forrasztásos kötést, mert nehéz jól végrehajtani, nagyon sok rossz kötés keletkezhet, ha nem megfelelően készítik el, a hibás forrasztások (ún. hideg forrasztások) sok bajt tudnak okozni. Sokkal egyszerűbb azokat a kötőelemeket használni, amik manapság kaphatók, pl. a WAGO elemekkel elég nehéz rossz kötést csinálni, szinte lehetetlen.

Van olyan kollégám, akinek több mint 20 éve épült a háza, mindenhol tömör rézvezetéket használt, az összes kötést vezetékek összesodrásával és forrasztásával készítette el, a mai napig egyetlen hiba nem jelentkezett ezeknél. Persze ő tud forrasztani, meg régen nem volt még kitiltva az ólom a forrasztóónokból, így minden sikeres forrasztás szép, fényes felületű volt. Ha valaki tényleg jól tud forrasztani, van gyakorlata, minden szükséges eszköze megvan hozzá, akkor simán meg lehet így is csinálni a kötéseket, de sokkal munkaigényesebb, macerásabb, pl. a létra tetején nem túl nagy élvezet ezt csinálni, ráadásul egészségtelen is belélegezni a forrasztáskor keletkező gőzöket, forrasztani jó szellőztetés mellett illik. A WAGO kötőelemek alkalmazásakor csak csupaszolni meg dugni kell, amit úgyis mindenki szeret :)

Egyébként egy csomó eszközben (pl. néhány kW-os töltőberendezésekben) ma is NYÁK-lemezbe forrasztott sorkapcsok fogadják az erősáramú vezetékeket, és nem nagyon találkoztam még olyan problémával, amit ezek okoztak volna. Saját tervezésű NYÁK-oknál is régóta használok ilyen megoldásokat, azokkal sem volt még gond. A jó forrasztás jó kötést biztosít, a rossz forrasztás meg sok baj forrása.