( Hevi | 2020. 07. 09., cs – 19:57 )

Na tudtam, hogy valahova elfelejtettem válaszolni :)

A japán jövevényszavak képzése érdekes! Egyelőre nem tudom hova tenni, de elraktároztam a tényt későbbre.

Aztan eszembe jutott hol van YYYY-MM-DD datumformatum.

A magyar és az ázsiai nyelvek, gondolkozásmód hasonlóságáról itt írtam:

https://hup.hu/node/162048

Nem csak a dátumot, de a neveket, a lakcímet, stb. is ugyanúgy fejezzük ki, mint ők. Azaz az általános felől haladunk a speciális felé.

ha mar indo-europainak nezed a magyart

Sajnálatos névadása volt az az egyik blogomnak. Arra akartam rávilágítani vele, hogy biztos-e, hogy az urál környékéről származik a nyelvünk. Épp most olvastam Varga Csaba válaszát Klima László, Mario Alinei etruszk-magyar rokonításának "kritikájára". Egy rövidke idézet az amúgyis rövid cikkből:

Megjegyzés: a fentiek megírása után bukkantam Klima László következő pár mondatára [Klima László: A finnugor rokonság megítélése az őstörténeti tudományokban. Móra Ferenc Múzeum Évkönyve. Szeged, 1984/85-2 (1991). 531-535.]:

"Ezen a konferencián egymás között vagyunk, bevallhatjuk nyugodtan, hogy ez a finnugor rokonság nekünk gyanús." /.../ "a honfoglalás régészeti emlékeit vizsgálva nem mutathatók fel a magyar nép finnugor eredetének bizonyítékai." /.../ "a finnugorokhoz minden új délről érkezett". (Klima László kiemelései.)

A nyelv viszont északról jött volna délnek, nyugatnak? Hiszen a finnugor nyelvekben csak elszórt töredékek vannak meg a magyarból. Itt egy kicsi, ott egy kicsi, amott egy kicsi, s jobbára nem ugyanaz. Eszerint is a magyar kell, hogy legyen az alapnyelv. Tehát nem jött, hanem ment.

http://www.leventevezer.extra.hu/Fuszamar.pdf

Már linkeltem párszor ezt a videót, de remekül bemutatja, hogy elvileg hogyan zajlott az Indo nyelvek európai inváziója: https://www.youtube.com/watch?v=6YGZ-AAYYZg

A fehér területeken "nem tudjuk" milyen nyelven beszéltek. Oké, talán a baszkon és az etruszkon kívül. Ha Alinei rokonítása helyes, akkor a magyart szívesebben hívnám mondjuk eurázsiai nyelvnek, mint urálinak. És máris értelmezhetővé válna a Kárpát-medence és Észak-Itália "ellenállása". Nyugat-Európáról és a Brit-szigetekről nem is beszélve, ld: https://hup.hu/node/169651

Bábel tornya és a nyelvek összezavarodására is kíváló magyarázat lenne az indo-európai nyelvek megjelenése. Teljes mértékben fordítva gondolkoznak, kötötten, a legkisebb egységtől haladva az általánosabb értelem felé. Nem logikus. Ehhez képest az ázsiai nyelvek és a magyar is az általánostól haladnak a speciális irányába. 

Számomra a magyar nyelv és gondolkodás ilyen:

https://www.youtube.com/watch?v=zLqMXDCMEVg

Még egy kis magyar-etruszk:

íme (...) néhány etruszk-magyar szóegyezés (az etruszk szavak etruszk helyesírással és etruszk módon leírva szerepelnek itt, ami nyilván nem egyezik teljesen a mai magyarral):

apa – apa
arasz – araś 
első – elsśi 
falu – falu
hat – hut 
hel (hely) – hil
ital – ithal 
lát – láth
ló – lu 
lovas – luaś 
lófő – lupu (f-p)
mű – mu 
nagy – nac
nekem – naceme
néz – nez
párol – parilu
tesz – tes
tűz – tus
ős – ais
úr – uru
és így tovább.