( Raynes | 2020. 07. 09., cs – 05:15 )

Na, itt aztán sikerült minden földi jót említeni, azt sem tudom, melyik csemegét emeljem ki, az elavult böngészőt, az SP2 óta fel nem tett frissítéseket, vagy az Outlook Suxxpresst, ami a világ legtrágyább levelezőprogramja, cégeknél is csak azért használják mert van benne MS Exchange támogatás.

Arra ne fogadj, hogy az XP gyors rendszer, ha megnéznél hozzá képest egy valóban gyors Linuxot, ugyanazon a gépen, az állad leesne, harmad-negyed-annyi bootidő, kis fájlok sokkal pattogósabb kezelése, progik gyorsabb betöltése, plusz Linux alatt nem kell a rendszernek a háttérben vírusirtót futtatni, Windows Update-et, registry-t heggeszteni, defragolni, stb..

Lehet eddig csak kisebb hardvereket cserélgettél, ha majd kihal benne a lap, akkor teljes platformcserénél fogod látni, hogy mennyire nincs már semmihez XP-s driver.

Win7-ben már ne is gondolkodj, csak úgy mondom, süllyedő hajóra ne szállj át. De nem is írtál olyan felhasználási kört, amihez Windows kéne, szóval nyugodtan mehetsz neki a Linuxnak, az a Xubuntu, amit ajánlottak, első körben teljesen jó lesz, a Netbeans alapú IDE-d, gnutil, vi, make menni fog rajta, lesz modern böngésződ, nem lesznek problémásak a modern oldalak, HTML5 videókat nem kell külön progiban nyitogatni, a háttérben nem kell Keiro-nak és mindenféle szutyoknak futnia. Ha a gép támogatja, akkor a 64 bittel megnyílik a lehetőséget a 4+ GB RAM használatára.

Szerk.: Firewire-ról fogalmam sincs, hogy az hogyan megy Linux alatt, még sose próbáltam. M-Audio kártyák némelyikéhez van linuxos driver, azt nem tudom, hogy a te cumódhoz is van-e. Ezt ki kell próbálni. Linux alatt nem kell asio, meg bitperfect varázslás, mivel ezek a Windows baromságainak kivédésére vannak, amik Linux alatt nem léteznek. Linux alatt én pl. külső Fiio K3 DAC-ot használok, igaz nem firewire, hanem USB-s, de teljesen jól megy. foobar2000 megy Wine alatt, de nem ajánlom. Linuxon natív megoldást kell használni. DeadBeeF elég hasonló, igaz nem mindent tud, amit a foobar2000.

Megmondom őszintén, hogy az egyedüli windowos program, ami nekem is hiányzik néha napján Linuxon, az pont a foobar2000, nekem a könnyen bővíthető konvertálási profilok és jó tag-kezelés miatt hiányzik. Linux alatt lejátszásra hol cmus-t, hol mpv-t használok, konvertálásokra Bash-scripteket.

A tápgondokról: ez egy elég régi gép lehet, ha már egy egyszerű böngészős terheléstől letérdelt benne a kifáradt táp, meg még pl. Firewire van rajta. Modern gépeken a 3,3V-os ág nem is nagyon terhelődik, mert a sokat fogyasztó hardverek zömét 12V-os ágak viszik, amit meg nem ezek visznek, apróságok, főleg meghajtók, azok az +5 V-os ágról mennek, a -5V-os ágat már le is hagyják több éve ATX tápokról.