( gyuri23 | 2020. 06. 28., v – 10:08 )

A liberalizmus mint fogalom zavarával egyetértek. Jelenleg talán nincs két ember aki ugyan azt gondolná róla. Akkor nevezzük szabad-versenyes kapitalizmusnak.

De hát ugye jobbat még nem találtak egyelőre.

Ezzel az érvvel az a problémám, hogy a demokrácia „hívők” nem így gondolják. Mindig mindennél van rosszabb, de ez nem igazolja semmilyen rossz rendszer elfogadását. Jelenleg a baloldal, minden olyan változást, amit a demokrácia csorbításának vél, főben járó bűnnek állít be, és szalad a „világrendőrséghez”, feljelent, „segítséget kér”, ezt viszont, főleg az idősebb generációban, akik éltek a ez előző rendszerben, visszatetszést kel, sokan egyenesen hazaárulásnak élik meg. Annak a belátása, hogy valami nem tökéletes, szerintem követnie kéne annak, hogy jobbítani próbálunk rajta. Az meg, hogy van rosszabb is, nem érv. Már Platón is kereste a fejlődés lehetőségét - az sem ma volt - és ő például az episztokráciában látta azt. Ráadásul a jelenlegi események nyugaton, nem úgy tűnik, hogy a demokrácia diadalmas menetelését támasztanák alá. Jason Brennan nagyon találóan elemzi a demokráciát a hobbit-huligán-vulkáni példájával. Szóval nem igazán látom a lázas igyekezetet a jobbításra, a gender, pc, blm agyrém irány pedig egyenesen tragikus.

A versenyt úgy állítod be, mint ha anélkül megállna az élet, pedig ha fellapozol egy történelem könyvet, elég sokáig elvolt az emberiség a „szabad-verseny” nélkül is. És az az állítás, hogy a verseny nélkül nincs fejlődés, meg kőkorszak lesz, egyszerűen nem igaz. Az iparban is számos példa van, hogy verseny nélkül is lehet fejlődni. A leigázós példád is sántít, ennyire nem kétbites a dolog. Csak az egyik legközelebbi példánál maradva, a világháborúban a németek ipara egy kategóriával fejlettebb volt, mégis kikaptak. A történelem számtalan példával bizonyítja, hogy a fejlettség nem garancia a győzelemre. Hogy miért mennek el a fiatalok innen, az egy igen jó kérdés, de egyben biztos vagyok, hogy nem csak a GDP az oka. A „szabad” verseny irány a katasztrófa felé, elég komoly kontroll kéne hozzá, de jelenleg úgy tűnik, hogy elszabadult a dolog. Nem értem, hogy a sok környeztvédő ez miért nem ismeri fel. Arról is szívesen olvasnék valami elemzést, hogy az amcsi Sherman törvény hová tűnt.

Ez szimplán nem igaz. Hiszen te is használod a verseny eredményeit. Ha nem lenne jobb, akkor te sem használnád.

Hát ilyet már hallottam az előző rendszerben is csak ott szocializmus eredményeinek mondták. Gondolom észak Koreában is ezzel jönnek a komisszárok. Amikor egyből választhatsz ez elég érdekes kijelentés.

A boldog életnek meg nem feltétel a fogyasztás és csilivili termékek tömkelege. Keress boldogságkutatásokat és tálász nekem olyat, ahol az jött ki, hogy a szabad-verseny termékei a boldogság forrásai, akkor gratulálni fogok neked. És még a spirituális fejlődés nem is kevertem bele.

Az úgynevezett fejlődés eredményei erősen kérdőjelesek. Számtalan példát tudnék mondani a cipőkön kívül is. Csak ami hirtelen eszembe jut, a teflon serpenyő. USA-ban már van eldobható, egyszer használatos serpenyő. Na ez egy agyrém. Ott van a DeBuyer cég, aki már a fene tudja mióta, ugyan úgy gyárt vas serpenyőket. Csak egy kis tudás kell hozzá, és úgy ki tudod égetni, hogy tapadás mentes lesz, még tükörtojást is tudsz sütni rajta. A gyártó örök élet garanciát ad a serpenyőire! Na a DeBuyer egy fehér holló. A teflon meg dupont átkúrása, a nagy fejlődő verseny illúziója. Még egy két öreg harcos tartja magát, de kihalás szélén van a tisztességes ipar. Jó indikátor az örök élet garancia. Hát nincs túl sok, de még akad és minden tiszteletem az övék, például a teljesség igénye nélkül, Zippo, MagLite, DeBuyer.

A csodálatos verseny kinyírta az igazi értékeket. Csináltattam magamnak túrabakancsot. Na az igen nagy kihívás volt, már az is, hogy találjak olyat aki készít egyáltalán. Az üzembe mutattak pár neves márkát, amit javítottak, mert azzal is foglalkoznak. Volt aminek a menőn hangzó ilyen-olyan szigetelő rétege a talpban papír volt! Íme a verseny eredménye. Az Izabella utcában van egy öreg cipész, ő mutatta, hogy a most kapható bőrt inas korában a kukába dobták. Olyat fejlődött az ipar, hogy a mostani bőrök 2 óra alatt szarrá áznak, míg egy öreg cipőt 8-10 órát kell áztatni, hogy dolgozni tudj vele.

A verseny eredményei semmit sem adnak hozzá a boldogsághoz, egy hamis illúzió kergetésére sarkallnak, ami nem a te érdeked. Fogyasztóvá degradált a verseny, kihasználnak és átvernek. Talán egyszer majd megérted.