( asch | 2020. 06. 25., cs – 16:00 )

Feldobtam a magas labdát, hogy mindenki nagyon okosnak képzelhesse magát, pedig abban amit írtam több tudományos megfontolás van, mint a válaszokban.

Ha visszamenőleg megnézzük az egészségügy történetét, azt látjuk, hogy az egészségügyi problémák túlnyomó többségét a természetes közegünktől való elszakadás okozza. (Lásd pl paleo étrend elmélet - amit nem kell elhinnetek, csak munkahipotézisként vegyük fel, hogy a logikámat megértsétek.)

A természetes rendtől való eltérésünk mindenféle egészségügyi problémákat okoz, de a valódi okot nem ismerjük fel. Az étrendes példánál maradva például cukorbetegség, allergiák, állandó magas gyulladásszint, elhízás, gyenge immunrendszer, magas vérnyomás és még számtalan dolog következik az egészségtelen táplálékból. Mit tesz erre a "modern" orvostudomány? A valódi ok felismerése helyett mindenféle "szépségtapaszokat" ad: vérnyomáscsökkentő, koleszterincsökkentő, allergiagyógyszer, immunszupresszáns, cukorgyógyszer, továbbra is egészségtelen diéta.

És mi történik ezután? Az alkalmazott kezelések természetesen további mellékhatásokat szülnek. Mit teszünk a mellékhatásokkal? Tűrjük, és ha elérnek egy szintet, akkor kezeljük őket. Hogyan? Természetesen mindenféle gyógyszerekkel.

Az analógia nem csak az orvostudományra igaz, hanem az élet egyéb területeire is, például a szülés medikalizálása is teljesen hasonló. Vagy az emberi kapcsolatok modernizálásából adódó elidegenedés és magány, lényegében a törzs jelenlétét hiányolja a bennünk élő ősember ilyenkor. De ez itt csak mellékszál, azért említem, hogy nem csak kizárólag a gyógyszerekre és a kezelésekre lehet ezt kihegyezni, lényegében az emberi élet minden aspektusára igaz ez.

És akkor itt jön a maszk: vegyük fel a kurva maszkot, mi baj lehet? Hát lesz baj, garantálom. Még az is lehet, hogy nem ott bújik ki a szög a zsákból, ahol számítanál rá. Például valószínűsítem, hogy jócskán stresszeli az embereket, hogy nem látják egymás arcát. Ennek a stressznek a hatása lehet, hogy csak pár év múlva lesz nyilvánvaló, és persze akkor is csak a hozzám hasonló konteósok fogják beismerni, de lesz ilyen hatás.

Vagy például a fiatalok még kevésbé tudank IRL ismerkedni, még inkább a technológiai térre bízzák a párkeresést. Kecskére a káposztát. Simán lehet ennek is jelentős demográfiai hatása.

Vagy egy rakás szakember (csak nem éppen azok, akikre te odafigyelnél) arra figyelmeztet, hogy az immunrendszernek szüksége van a folyamatos túráztatásra ahhoz, hogy jól működjön. Nem tudom feltűnt-e, hogy például az allergiának is lett egy higiénia hipotézise, ami szerint a környezet túlzott sterilitása hozzájárul az allergiák kialakulásához. (Valószínű, hogy a rossz kaják mellett ez is egy fontos faktor.) Hasolnóan abból is baj lehet hosszútávon, ha túlságosan elzárkózunk a többi embertől immunológiailag.

És hasonlók. Előre meg sem tudjuk mondani, hogy mi minden hatása lesz, sőt objektíve utólag sem tudjuk majd megmondani, mert azt sem tudjuk mit kellene mérni. De lesz egy csomó nem várt hatása, az tuti. És persze csakis rossz irányba, mert ezek a belenyúlkálások valami furcsa természeti oknál fogva tényleg szinte mindig rossz irányba visznek.

Ezzel szemben a rövidtávú pozitív egészségügyi hatása legalábbis megkérdőjelezhető. Az emelkedett stressz szint miatt akár még veszélyes is lehet. Tudod, azt is kimutatták, hogy az immunrendszer működése nagyon erősen korrelál a lelkiállapottal. Nagyon is fontos a társadalom mentális állapota a járvány elleni védekezésben!

És akkor eljuthatunk oda is, hogy mégis mit kellene tenni valójában? Rá kellene jönnünk, hogy mi is az a faktor ami miatt egyesek borzalmasan lebetegednek a vírustól, ami a többségen szinte tünetek nélkül átmegy? Na, ez az amit kutatni kellene. Ez az aminek volna értelme.

> Majd a Jóisten fogja a koronát is kigyógyítani ha esetleg elkapod, gondolom.

Tudom, hogy gunyorosan mondtad, de tulajdonképpen pontosan erről van szó. Nevezhetjük a gondoskodó természetnek is és végsősoron az eszköze az immunrendszerünk, amit ha hagyunk működni, akkor jó eséllyel valóban kigyógyít minket a bajból. És még az sem árt, ha hiszünk benne - ezt is bizonyították a placebókkal kapcsolatos kutatások. Nem bízni az immunrendszerünkben életveszélyes! Szerintem legyen kötelező hinni és bízni benne! Nem hiszel benne? Akkor nem csak magadat veszélyezteted, hanem a környezetedet is, mert meg fogsz betegedni és sokkal több vírust fogsz szétszórni, mintha szépen hinnél és ezáltal kevésbé betegednél meg! Ha nem hiszel az immunrendszered erejében, akkor szinte már gyilkos vagy!