( Raynes | 2020. 06. 11., cs – 13:28 )

De, pont hogy van alternatívája a Total Commandernek, a Double Commander. Attól, hogy valóban bloat és neked nem tetszik, attól még alternatíva. Az összes olyan GUI-s program bloat lesz, amibe kellően sok funkciót integrálnak és valami nagyobb grafikus libraryt használ, mindegy, hogy Qt, Gtk, vagy hasonló. Garantáltan bloat lesz. Én most jelenleg Vifm-et használok, de sokan ajánlják a lf-et is.

Ezek a szöveges alapú CLI/terminálos alkalmazások teljesen jók. Egyszer kell rendesen megírni hozzájuk a conf fájlt, onnantól az idők végezetéig használhatod, mindig ugyanazt a konfigfájlt visszahúzva. Meg sokkal több mindent konfigurálhatsz bennük, mint GUI-s alkalmazásnál, aminél csak annyit konfigurálhatsz, amit a GUI felületre beállítást kivezettek, vagy a konfigfájlban elérhetővé tettek számodra. Ilyen terminálos alkalmazásokat viszont teljesen átszabhatsz, gyorsbillentyűk, hívogathatsz belőle saját scripteket, így olyan, mintha saját addonnnal bővítenéd, ilyet a GUI-s megoldások nem tudnak. Plusz az ilyen CLI/terminálos megoldások jól automatizálhatók scriptben is, ez a GUI-ról megint nem mondható el. A titka az ilyen CLI/terminálos, minimalista WM-eg megoldásoknak, hogy nem egerészős-GUI-s/változó szélességű fontos workflow, hanem keyboard only driven, fix szélességű fontokat használó, egérmentes megoldás, aminek a használatát tanulni kell, meredekebb tanulási görbével, meg nem árt hozzá tudni gépírni, hogy igazán hatékony legyen, de ha elsajátítottad, akkor hatékonyabb, mint a GUI. Nem kell mindenféle GUI-s toolbar, meg menü almenüjében megnyíló párbeszédablak 5. fülének nem tudom én milyen eldugott részében funkciókat keresgetni, hanem közvetlenül megnyomod a billkombinációt, ami be van állítva az adott feature-höz és azonnal használod a funkciót. Nem kell kattintgatni, nem kell egérrel célozgatni, nem kell GUI-ban funkciót keresgetni.

A modern GUI mindig is bloat lesz. Főleg a linux/unix-like rendszereken, mert ott egy magasabb szintű absztrakció része. Windowson egy készre bedrótozott, megváltoztathatatlan, rugalmatlan megoldás, ezért sokat tudnak rajta egyszerűsíteni, de cserébe nem cserélheted le, hanem kötve vagy a MS gyárilag bedrótozott megoldásához.

Apulse nálam működött. Igaz nem teszteltem annyira behatóan. Nekem csak annyira kellett, hogy legyen a Pulseadio only alkalmazásoknak hangja, nem rugóztam ilyen CPU %-okon.

Ez az XP meg hidd el, hogy csak a te mániád. A valóságban semmi olyat nem nyújt, amit a Linux ne tudna nyújtani hatékonyabban, még jelenleg is támogatott rendszerként. Az van, hogy rugalmatlan vagy, nem bírsz új dolgokat megszokni, megtanulni, és emiatt leragadtál rohadt régi megoldásoknál, csak azt ismered, azt szoktad meg, az áll kézre. De ez saját pszichológiai nézeted folyománya, nem igazolható tény. A saját szokásaid rabja vagy, amit nem tudsz elengedni. Erről nem a MS tehet a support megvonásával, nem a Linux, nem a Double Commander, nem a config fájlok editálása, hanem saját magad tereled be korlátok közé.

XP már évek óta vicc fő OS-nek. Retrózásra (játékok, régi 3D-s kártyák hajtása), meg spéci célhardvert (CNC gép, orvosi CT-gép, régi scanner, stb.), spéci célszoftvert hajtani (cégeknél régi nyilvántartó és könyvelőprogramok) teljesen megfelelő, csak nem napi használatú mindenes OS-nek, böngészéshez meg mindenféle modern feladathoz. Elment mellette az idő, ma már ugyanolyan retró rendszer, mint a DOS, Win9x, Windows NT3.x-4, Win2000/2003. Ennyi, nem rajongani kell érte, meg túlértékelni, hanem a tényleges helyi értékén kezelni.