( pehsa | 2020. 06. 02., k – 10:50 )

Hát igen... Szegény user választ egy bleeding edge disztrót mert a legfrissebb programokat akarja használni, majd elkezd csodálkozni, hogy minden második nap frissítés. Másik user választ egy LTS disztrót ő meg csodálkozik, hogy nincs sűrű szoftver verzió frissítés. Micsoda szörnyű problémák vannak itt kérem szépen.

Windows-on ez hogy is van? Havonta jönnek a biztonsági frissítések/javítások. Évente kétszer vagy hogy nagyobb frissítés. Legújabb programokat akarja valaki használni, akkor kézzel vadászgassa, hogy van-e újabb verziója, ha épp a programnak nincs saját frissítője.

Vegyünk egy Ubi-t mert általában az az első disztró egy user-nek. Ott hogy is van? Biztonsági frissítések/javítások jönnek ahogy jönnek, nem kell egy hónapig lyukas szoftvert használni. A programok a rendszer frissítéssel együtt érkeznek, tehát nem egyesével kell vadászgatni (kivéve a speciálisabb, repó nélküli szoftverek). Évente jön 2 nagyobb verzió, amire ha akarsz átállsz vagy vársz vele. LTS ág meg stabilitást ad és ott sem olyan hű de régi szoftverek vannak.

Jó vannak olyan LTS disztrók amik csak hibajavításokat kapnak, például egy CentOS, ahol még majd év végéig a 6-os verzió is támogatott, ami 9 éve jelent meg, de az ilyen rendszerek direkt azért vannak, hogy a szoftver környezet ne változzon nagyon működés során, hogy ne törje el a szükséges dolgokat, például egy ipari környezetben.

Az ilyen indokok tényleg már csak a szűrszál hasogatás szintjén vannak.