( renard | 2020. 06. 01., h – 21:21 )

Megpróbálok objektív lenni. Tudod, nem elég objektívnek lenni, annak is kell látszani, szóval én csak megpróbálhatok az lenni, az olvasó meg majd eldönti, hogy szerinte ez mennyire sikerült :)

A blackPanther OS egy Linux disztribúció. Néhány dologban különbözik a Linux disztribúciók többségétől:

- a legszembetűnőbb talán az, ahogy a felhasználókat a weboldaluk kezeli, pl egy csomó dologhoz nem lehet hozzáférni "mezei" érdeklődőknek, ilyet más disztrók esetében nem tapasztaltam (pedig nagyon sokfélét teszteltem), holott ez a disztró is pontosan ugyanúgy felhasználja a Linuxot (egyrészt magát a kernelt, másrészt  az alkalmazásokat) fejlesztő közösség munkáját, mint a többi

- a Pro verzió, ami nem ingyenes, nem tölthető le tesztelésre (a többi fizetős, pl. a Red Hat és a SuSE esetében van n-day free trial period)

- a magyarítás nem teljes; ez azért szomorú, mert a fejlesztő(k) ezt magyar fejlesztésű, magyar operációs rendszernek hirdetik, így illene benne mindennek magyarnak lennie (még a telepítő sem volt teljesen magyar, amikor próbáltam)

- a népszerű disztribúciókkal ellentétben a bP nincs felkészítve VirtualBox alatti használatra (legalábbis nem volt akkor, amikor néztem), ami szintén baj, mert az ember ott tud a legkönnyebben tesztelni, operációs rendszereket összehasonlítani (ez az UBK-nál is probléma, ott is olyasmi a válasz a jelzésre, hogy "nem arra készült, hogy VirtualBoxban használják")

 

Nézzünk egyéb "érdekességeket":

https://akadalymentes.kormany.hu/download/d/1b/f0000/Black%20Panther.pdf

Ebben szerepel egy magyarországi esettanulmány, amiben pl. ilyet is lehet olvasni:

"... a cégvezető kérte a teljes rendszerük migrációját blackPanther OS-re. Ezt egy pénteki nap el is kezdtük és a következő hétfőre a 10 gépes hálózatot és a szervert sikeresen migráltuk. A dolgozókat hétfő reggel az új környezet fogadta, akik először észre sem vették a váltást."

Ott vakok vagy tök' hülyék dolgoznak? :) Vajon melyik ez a cég? Vajon miért nem tudhatjuk meg ennek a cégnek a nevét, ami referenciaként is szolgálhatna?

Ez is szerepel a linkelt dokumentumban:

"2010-ben a blackPanther OS a nemzetközi TOP100-as listán már az 5. helyet tudhatta magáénak több mint 1100 letöltéssel naponta, megelőzve ezzel olyan rendszereket, melyek létüket és piaci pozíciójukat multinacionális vállalatok jelentős összegű támogatásának, beruházásának köszönhetik."

Melyik ez a nemzetközi Top100-as lista? A Distrowatch.com-on - tudom, ez nem mérvadó - 78. helyezett volt 2010-ben a bP. Ma éppen a 192.

Az Ubuntu is megemlítésre kerül a PDF-ben:

"A blackPanther OS idősebb projekt, mint az Ubuntu Linux! Míg az Ubuntu-Linux-ot Mark Shuttleworth, a Canonical Ltd. tulajdonosa, 10 millió dollár tőkével támogatta meg 2005-ben, a magyar blackPanther OS kizárólag önerőből fejlődhetett idáig, mégis fennáll már 15 éve."

Ezt bizonyára benyelik páran, de azok nem, akiknek van fogalmuk arról, hogy mennyit profitál a bP csapata pl. a kernel, a többi disztribúció és a Linuxos alkalmazások fejlesztőinek munkájából.

Egy további "erős" kijelentés:

"A blackPanther OS-en nevelkedett diákok kiváló eredményeket értek el attól függetlenül, hogy a rájuk bízott feladatot később milyen más rendszeren kellett megoldaniuk. Erre a Microsoft termékeken“nevelkedett” diákok teljességgel képtelenek."

Ennek alátámasztására van valamilyen hiteles statisztikai adat? Ilyen nyilvánvaló hülyeségeket bárki tud mondani, viszont nem mindenkinek engedik meg, hogy egy ilyen hülyeséget meg is jelenthessen egy kormányzati portálon.

 

Én kedvelem a Linux disztribúciókat, több mint 10 éve áttértem Linuxra, nekem tetszene, ha egy ilyen oprendszer jobban elterjedne; ha az iskolában Linuxot oktatnának Windows helyett (vagy legalább egyenrangúan mellette); ha a kormányzati szervek, hivatalok dolgozóinak gépein valamilyen Linux futna; ha Linuxra fejlesztett alkalmazásokat használnának, de erre pont a blackPanther OS-nek van a legkisebb esélye, ha marad a fejlesztői és képviselői részéről ez az arrogáns, kirekesztő magatartás.