( bognarattila | 2020. 05. 26., k – 13:42 )

Figyu, a rettegést ne úgy értsd, hogy lerágja a körmét mindennap. Őt ez az egész nem érdekli, csak élvezi az előnyeit, de problémával nem szeretne szembesülni, mert nyűg lenne neki. Viszonylag nehezen megoldható nyűg addig, amíg nem talál valakit, akire adott esetben rá lehet bízni. Például az ember azt gondolná, hogy egy hőszivattyú szervizelése baromi egyszerű: felveszem a telefont és X idő után pipa, de sajnos nem ez a helyzet. Nem értem, mit olyan nehéz ezen megérteni, hőszivattyúból sokkal több van, mint automatizált házból és elég jól definiált szerkezet, aztán mégis problémás.

Autó: ha elromlik, elviszed a szerelőhöz, remélhetőleg megjavítják. Addig használsz másikat vagy máshogy közlekedsz, de igazából ezt sem szereti senki.
Komfortos visszajelzés: igen, amire fel van készítve, azt visszajelzi. És akkor vannak olyan hibák is, amit a gyári diagnosztikával sem tudnak egyértelműen meghatározni és csak próbálgatnak. (hőszivattyún sincs minden hibát egyértelműen meghatározó jelzés, szerelőn múlik, hogy megtalálja-e, mennyi idő alatt és ez mibe fog kerülni)

Árnyékolás: biztosan hihetetlen számodra, de nálunk is át van gondolva az árnyékolás (+benapozás) a ház tervezésétől kezdve (fedett terasz, ereszdeszka). Nálunk légkondi helyett redőny van, nagyon meleg nyáron is ritkán megy 25 fok fölé a hőmérséklet, 7 év alatt mindössze kétszer kapcsoltuk be a hűtést.

Fákat nem akartunk a ház közelébe, emlékeim szerint a számítások azt hozták ki, hogy a csupasz fák is túl sokat árnyékolnak télen, amikor jól jön a napfény. Ha nagyon durva lesz a klíma, akkor a terasz melletti ágyásba teszünk egy lombhullatót (dél-délnyugat és nyugat, ami a legkritikusabb), de egyelőre nincs tervben, nem olyan a kert (és nem szeretnénk mást).

Nem tudom, hogy napsütés követő árnyékolásban mi a túlautomatizált. Előző házunkban ezt kézzel csináltuk, sokkal rosszabb hatásfokkal.