( Ritter | 2020. 05. 25., h – 13:18 )

Ez nem érv, mert nem akarja kicsiktől egészen óriásokig semmilyen szerverben érdekelt fél mindkét platform cuccait, ha eddig teljesen jól elvolt Linux alapú szervereivel. Amazon, Google, a kisebb OpenSTACK felhős szolgáltatók soha nem fogják Windowsra cserélni a Linux szervereiket, legyen bármilyen WSL csoda rajtuk. Nem fogják mert totál felesleges. Nem fogják mert elvesztik a gyártófüggetlenségüket. Nem fogják mert azzal Intel platformhoz láncolnák magukat. Többször szóba került már a szerverpark ARM-re, POWER-re cserélése. Azért mert eddig erre nem került sor nem jelenti azt, hogy a felhős és szerverszolgáltatók örökre be akarják zárni ennek a lehetőségét maguk előtt. ARM szerverek szvsz nem túl távoli jövőben nagyobb szerepet fognak kapni. Technológiailag a POWER már ma is bőven alkalmas, itt inkább az IBM elkötelezettsége kérdéses abban a tekintetben, hogy mennyire is gondolják ők komolyan azt a nyílt OpenPOWER és mennyire marketinges porhintés a dolog. 

Szóval legyen példa az Amazon a felhős szolgáltatásával. Ők konkrétan semmit nem kapnának ha Windowsra migrálnának. Lenne egy jó nagy költség már az elején. Utána Microsoft függőség. És  a csodás mindkét platform lehetősége aminek az értéke az Amazon számára itt egészen pontosan nulla. Semmivel sem működne jobban az Amazon felhő ha a host gépeken el tudnának indulni a Windowsos szerver programok. Csak több erőforrás kellene minden host alá. 

A guesteken sem valószínű, hogy az ügyfeleket nagyon vonzaná az ilyen cserelehetőség. Tegyük fel hogy van egy Amazon ügyfél, akik a felhősített és webes Linux alapú ügyviteli rendszerét működteti az Amazon felhőjén. Mit nyer azzal, ha kéretlenül kap windows kompatibilitást? Nem túl életszerű, hogy hirtelen a webes ügyviteli szerveréről szeretne mondjuk MS Office csomagot tolni remote desktopon át. Viszont magasabb időalapú díjat kellene fizetnie, mert a Windows guest licencdíja így van beépítve az árba és cserébe nem kapna semmit. Vagy ha MS ingyen kezdené osztogatni felhőkre a Windows licenceket még akkor sem érné meg Amazonos ügyfelünknek, mert a WSL-es csodás Windows szervere több ramot és egyéb erőforrást igényelne ugyanarra a feladatra, és ez újra csak magasabb díjhoz vezetne. 

Linux szerverekre kész megoldások vannak amik évekig jól működnek minimális adminisztrációs igény mellett ha azok jól lettek megtervezve, márpedig aki ezt nem hobbiból csinálja a szerver szolgáltatásait jól megtervezi, ill megtervezteti. Nem kell IIS mert eddig sem kellett. Akinek valamiért Windows-függő szerverei vannak, annak pedig a Linux rész felesleges. 

A desktop oldal találgatás terepe. De a szerver az nem. Legfeljebb fejlesztésnél jön jól ha WSL lehetősége ha Linuxos szerverekre fejlesztünk. Ott egyébként valóban hasznos. És itt véget is ér a WSL Linux szerveres potenciálja. Maga a Microsoft sem számít itt semmi többre.