( _Franko_ | 2020. 05. 25., h – 13:12 )

A tápellátásod is teljesen redundáns?

Igen.

Te is redundáns vagy?

Nem, én nem.

Nem lehet, hogy a nagy gyártók azért nem ölnek ebbe akkora erőfeszítést, mert nem ér annyit az egész?

Másra koncentrálnak: szolgáltatást és előfizetést akarnak eladni, nem pedig egy terméket, ami önmagában is jól elvan.

Én például a saját esetemet tudom felhozni példának: ha meghal a busz tápja, akkor egyszerűen ki kell cserélni. De ha úgy van, akkor több buszra is fel lehet osztani a rendszert, és akkor csak részleges a leállás. Pénztárca+para függvényében kell felosztani a rendszert.

Nincs ilyen értelemben vett táp, kutyaközönséges deep cycle akkuk vannak, azokon kutyaközönséges töltésvezérlők, azokon pedig egy kutyaközönséges ipari tápok, kutyaközönséges vezetékekkel, amelyek meg vannak címkézve.

Ha azt veszem, hogy milyen gyakran romlik el egy táp és milyen komplexitás egy bonyolultabb elosztott rendszert felépíteni és üzemeltetni, akkor lehet, hogy nem áll arányban a kettő egymással.

Miért van az a prekoncepciód, hogy bonyolultabb egy elosztott rendszert felépíteni? Amúgy meg attól még nem elosztott rendszer, hogy nincs házközponti vezérlő.

Sokkal nagyobb a gond, ha például télen leáll egy hőszivattyú. De nyáron sem kellemes, ha nincs meleg víz. De ugyanúgy hideg lesz, ha megáll a keringető szivattyú és csak akkor veszed észre, mikor hűl a ház.

Van tartalék fűtés, vegyes tüzelésű kazánnal, ami tud meleg vizet és fűtést is. A keringtető szivattyúk mindegyike 24 voltos PWM vezérelt, szabványosak, csereszabatosak, van tartalék is, a szenzorok meg szólnak, ha megállt egy keringtető szivattyú, nem abból derül ki, hogy hideg lesz. Ezen túl pedig van a legnagyobb helyiségben egy inverteres klíma, ami szintén tud fűteni.

Ezek KISS filozófiára épülő szigetüzemű rendszerek, amelyek nagyon minimálisan, vagy sehogy nem függenek se egymástól, se a külvilágtól. Tehát például a vegyes tüzelésű kazán gépészetének vezérlése annyit csinál, hogy keringteti a vizet, ha erre kap egy jelzést, vagy észreveszi a szenzorok alapján és addig keringteti a vizet, amíg kellően kicsi lesz a visszatérő és az előremenő vízhőfok közötti különbség, saját maga választja meg az optimális térfogatáramot. A fűtésrendszer többi részével semmi interakciója nincs és nem is kell, a külvilággal semmi interakciója nincs, csak küldi a mért értékeket, ha erre van lehetősége. Egyáltalán nem érdekes, hogy mögötte mi van, hogy éppen melyik puffertartályba megy a hő, kell-e fűtés vagy nem kell fűtés, nem az ő dolga.