( hajbazer | 2020. 05. 25., h – 12:42 )

pláne, ha kiderül, hogy egy részük bugos/sérülékeny, aztán a javítás is n+1 féle módon, n+1 időpontban történikmeg

Nem rosszabb élmény, mint amikor a systemd-ről derül ki, aminek a kijavításához egy nagyságrenddel több kompentencia és programozási rutin szükséges, mint egy shell scriptéhez. Egy sysadmin ki tud javítani egy init scriptet, pont úgy, ahogy egy systemd unitot. Egy systemd bug esetén kuncsoroghat Poettering-nél a javításért. Vagy túrkálhat egy túlbonyolított, architekturális trágyadomb C kódjában.

bizony azoktól látom a legnagyobb durrogást a systemd ellen, akik a sysvinit dolgaival sincsenek kellően tisztában.

Ha ez igaz, az semmi mást nem bizonyít, minthogy a sysvinit ismeretének hiánya nem érv a systemd mellett.

Egyébiránt szerinted a Canonical/Oracle/SuSE, meg akár a linux kernel is miért megy arra, amerre a szerinted botrányosan viselkedő, minde ésszerű, hasznos dolgot lábbal tipró RedHat is halad? Nos?

Szerintem ne példálózz pozitívan egy olyan céggel, aki IP cím alapján jelentget fel internetszolgáltatókat VirtualBox extension pack letöltések miatt. Az Oracle a vállalati arrogancia másik mintapéldája, a Red Hat mellett. A Canonical és a SuSE nem a Red Hat által kijelölt irányba megy, hanem a kisebbik rossz elvén adoptálja az idealizmusokat. Vagy épp nem és épp kipatcheli a Red Hat legújabb idealista baromságait, mint például a GTK3 File Chooser kikapcsolhatatlan rekurzív keresését. A systemd-nél a dilemma az volt, hogy vagy kidobják a GNOME-ot, amivel valószínűleg a Red Hat malmára hajtották volna a vizet az enterprise felhasználók körében, vagy ők tartják karban, systemd-mentesen, ami meg plusz munka, amit ugye multiék annál kevésbé szeretnek, ahány száz millió dollárt felhalmoztak. Nyilván elvégezték a maguk kis számításait és rövidtávon (mivel a multikat más nem érdekli) jobban megérte behúzni a systemd-t.

A Linux kernel fejlesztése köpi szembe a Linux-filozófiát? Nem érzel itt némi ellentmondást...?

A Linux kernel a legtávolabb áll attól, hogy a Red Hat baromságait feltétel nélkül behúzza. Javaslom olvasgatni az LKML-t, ahol Linus rendre kiosztja a Red Hat szélsőségesen idealista, elitista fejlesztőit, akik egy év alatt is képtelenek a saját hibáikat kijavítani, utána meg csodálkoznak, hogy nem kerül be a kernelbe a szarkupacuk.

Szóval, az, hogy mindenki önként dalolva megy a Red Hat által kijelölt útvesztőbe, nettó csúsztatás a részedről. Ugyanakkor, a Red Hat jó zsarolási pozícióban van, hogy a desktop és úgy általában az enterprise Linuxoknál kikényszerítse a saját akaratát. A Debian-nál, mint az egyetlen elterjedt, még közösség által karbantartott Linux-disztribúciónál ezt a kártyát használták. A Linux kernelt is igyekeznek az uralmuk alá hajtani, mindenféle kdbus és BUS1-idealizmusokkal, de egyelőre még nem sikerült.