( hajbazer | 2020. 05. 24., v – 15:53 )

Lényegében a systemd ezért tud terjedni: mindenki javasol mindenfélét, aztán az egyik mögé meg odaállt a FOSS-ipar egyik húzóneve, és ez kb. eldöntötte a kérdést.

Nem "odaállt mögé", hanem az egyik alkalmazásukban álló, szélsőségesen idealista, arrogáns vezető fejlesztő, nevezetesen Lenart Poettering felidegelte magát a sok init scripten és összetákolt egy bughalmazt, amit systemd-nek nevezett el. A Red Hat azon volt, hogy nyomást gyakoroljon, minden erővel, minden torkon lenyomja a systemd-t, függetlenül attól, hogy ezzel hány embernek okoznak bosszúságot és hány konfliktust generálnak a Linux közösségek felforgatásával. Pedig ekkor már jócskán voltak alternatívák, még corporate vonalon is, pl. a Canonicalnak az upstart.

nagyon kevesen engedhetik meg maguknak, hogy a projektjük extra erőforrást allokáljon a széllel szembe pisilésre az érdemi fejlesztés helyett.

Ez nem igaz. Pláne nem igaz egy Linux disztribúciónál, ahol az érdemi fejlesztés nem nálad zajlik, hanem az open source közösségben, rád pedig főleg a maintenance és tesztelés hárul. A Red Hatnak persze van lehetősége a széllel szemben pisálásra és ezt arra használja fel, hogy azok arcába pisáljon, akiken felkapaszkodott jelen pozíciójába. Úgy döntött, hogy szembeköpi a UNIX filozófiát, felforgatja a Linux közösségeket, maradinak, lúzernek és nemkívánatosnak kikiáltva mindenkit, aki hű a Linuxot érintő, szakmai elveihez. Mindeközben gyakorlatilag újraírja a rendszerkritikus komponenseket (systemd, avahi daemon, pulseaudio, libinput, networkmanager stb.), majd ezeket lenyomkodja egyenként a torkokon, hogy mások is ezeket használják, alternatíva nélkül. Ha ezt még azzal megfűszerezzük, hogy a Red Hat a "Linux is not a choice" vezérelvet vallja, még veszélyes és vészjósló is, ha figyelembe vesszük az invazív szoftverpolitikájukat és az arrogáns hozzáállásukkat. Érdekes módon a SuSE és a Canonical is tök jól elvolt idáig a saját idealizmusaik fejlesztgetésével, anélkül, hogy rá akarták volna bárkire kényszeríteni a YaST-ot, a Unity-t, vagy akár az upstartot.