( _Franko_ | 2020. 05. 21., cs – 10:02 )

Szerintetek van ertelme? Van akit erdekelne egy ilyen rendszer? Szivesen hasznalnal egy ilyen open-source megoldast?

Virágozzék száz virág, hogyne. Én open source közzé szoktam tenni prototípusokat, szokták szeretni a népek, akikhez eljut.

Mi kellene ahhoz, hogy ez jo legyen?

A kérdés általában az, hogy másoknak is pont az és pont úgy jön be, mint ami neked... mert ugye ezek a dolgok olyanok, mint a segglyuk: mindenkinek van, de senki se kíváncsi a másikéra, kivéve az IoT buzik. :)

Ezek a dolgok pont úgy indulnak, ahogy írtad: nincs a piacon olyan, ami kielégítené az igényedet és ennek két oka van:

a, olyan igényed van, ami tényleg egy niche, ha ráfekszel a dologra, akkor degeszre keresed magad
b, rétegigényed van, szélsőséges esetben rajtad kívül senki más nem érdekel.

Én például olyan világítást szerettem volna, hogy tudjon LED szalagot dimmelni, de lépcsőházi nyomókapcsolóval, úgy, hogy ha kattintok, akkor fade-in teljes fényerőre, ha kattintok, fade-out, ha nyomva tartom és elengedem, akkor megáll a fényerő ott, ahol elengedtem, illetve fényszenzor alapján tartja a beállított fényerőt, nem mellesleg PIR szenzorral lekapcsolja, ha nincs mozgás, de nem hirtelen, hanem két lépcsőben fade-out van, nem hirtelen villany leolt, aztán botorkálsz.

Nem találtam ilyet, megépítettem lassan két éve, de még mindig nincs, pedig többször is leírtam. Ehelyett van olyan, hogy távirányítóval, mobillal, hangvezérléssel, tapsolással, gesztussal, álló fasszal vezérelhető világítás, mert ez kell a népnek, ettől okos a világítás. Ettől függetlenül, akik nálunk jártak, azoknak tetszett és kurva könnyű hozzászokni, hogy éjjel tudsz derengő fényt csinálni, ha dolgod akad, nem kell mobillal botorkálni, nem kell mobilt baszkurálni, nem kell káromkodva háromszor elsuttogni a mobilnak, hogy mit szeretnél. De emellett lehetőség van ez utóbbira is és mondjuk MQTT-n minden fényt lekapcsolni a házban, ami ilyen vezérlésű. Szóval nem tudom, hogy rétegigény-e vagy csak ingerküszöb alatti feature.

Ja, és sziget üzemben mennek, vezeték nélküli kommunikációval, az alapfeladatukat viszont hálózati kapcsolat nélkül is tudják, maximum akkor nem lehet MQTT-n kapcsolgatni a villanyt, csak a nyomókapcsolóval, mint egy kutyaközönséges buta világítást. Ezt a laza mesh network szerű működést inkább tartom okosnak, mint azt, hogy van egy házközponti vezérlődoboz, ami nélkül minden meghal, egy lámpát nem tudsz felkapcsolni.