( csortu | 2020. 04. 02., cs – 07:18 )

Hahh, számok. Tegnap olvastam ezt az összefoglalót a WSJ-ben. (Sajnos paywallos.) Lényeg: igazából nem tudjuk, hogy hány ember van már megfertőződve, mert a legtöbb emberen simán tünetmentesen átmegy a vírus. (Már sok hete mondogatom ezt amúgy.) Próbálják a fertőzöttekre számolt halálozási rizikót becsülgetni (infection fatality risk, ifr) mert ez az, ami valójában számít a járvány szempontjából. (A fertőzéstől kialakuló védettség a populáció kb 70%os átfertőződöttségénél áll le, mert szétesnek a fertőzési láncok.) 

Az Izlandon végzett tömeges tesztelésből azt látjuk, hogy a halálozási rátákat durván túlbecsültük eddig (kb 10-50x), jelenleg ott a random tesztelésekből (300k teszt) az jött, hogy 3 ezer fertőzöttből 2 halt meg. Persze ez a 2 statisztikai számoláshoz túl kicsi szám, de ha a nagyságrend igaz, akkor ennek a vírusnak az ifr-je a szezonális influenzánál is kevesebb, kb 70 halálozás 100 ezer fertőzöttre. Ez a teljes magyar populáció esetében mindenféle kontroll nélkül 70%os átfertőződöttségig kb 4500 halálozást jelentene. (Ennek ellenére helyesnek tartom egyelőre a járvány lassítását, hogy ne legyen ennél sokkal több a kórházak csúcson történő túltelítése miatt.)

Ez valamennyivel kevesebb, mint a szezonális influenzához kapcsolt halálesetek száma, ami Magyarországon 5 és 10 ezer között mozog egy szezonban. 

Szerintem, amikor (ha egyáltalán) az átlagember számára nyilvánvalóvá válik, hogy egy az influenzánál is "kevésbé veszélyes" vírus miatt gyilkoljuk épen le az egész világ gazdaságát, akkor sok helyen lesz parasztlázadás. Itt a finnek most éppen úgy becsülik, hogy az év végéig a dolgozó réteg egy ötöde (20%) veszíti el az állását a helyzet miatt. Ehhez képest a fenti számok szerint itt lesz kb 2500 halálozás (kb azok, akik a szezonális influenzában is meghaltak volna). Szerintem az év végéig fejek fognak itt gurulni, s még jó, ha nem a szó szoros értelmében.