( geza42 | 2020. 03. 15., v – 10:19 )

Itt a lényeg:

De nincs probléma, mert a CPU terhelése és hőmérséklete mérhető. Annak alapján pedig el lehet dönteni, hogy növelni kell-e a hűtést, vagy a rendszer eleve alkalmatlan az adott igénybevételre.

Szóval nem elég a TDP.

De kb. az egész hozzászólásod arról szól amúgy (nemtom észrevetted-e), hogy nem elég a TDP, nem elég csak egy sima szám arra nézve, hogy milyen hűtés elég, mert az egész ennél bonyolultabb. Nem azt vontam kétségbe, hogy van-e az intelnek doksija, amiben leírja azt, hogy kb. hogyan kell hűtést tervezni egy adott CPU-hoz. Hanem azt, hogy a TDP önmagában, mint 1 db szám, elég-e. Össze lehet-e hasolnítani két CPU-t, amit 2 gyártó csinál, TDP alapján. Nyilván nem, mivel nem ugyanazt az eljárást használják a TDP megállapítására. És itt még ez az eljárás is kérdéses, mennyire alapos.

 

Végezetül a TDP alkalmas összehasonlításra, ha

Nem, nem alkalmas, még az általad leírt dolgok fennállása esetén se. Linkeltem pár hozzászólással ezelőtt, hogy ugyanaz a CPU, csak más órajelen, és ugyanazt a TDP-t adják meg hozzá. Ha a CPU nem throttlingol (mert pl. rendes hűtés van rajta), akkor nyilvánvalóan többet fog fogyasztani a magasabb órajelű. És itt nem kis különbségről beszélünk, mivel az órajellel a lineárisnál gyorsabban nő a fogyasztás.