( KaTT | 2020. 02. 26., sze – 23:22 )

Bocsánat, túl jól sikerült a gerillamarketing... :-)

"De most tényleg, mi a franc köze van a kettőnek egymáshoz? "

Elárulom a logikát, lépésenként leírva.

1. Vannak a fogyasztók. Nem azok, akik a túlsúlyos embereket fogyasztják le, hanem én konkrétan az olyan 230V-os erősáramú eszközök, amik áramot fogyasztanak, például egy lámpa vagy egy turmix.

2. Az áramszolgáltatói kismegszakító által limitált, hogy hány A lehet a fogyasztás egy adott fázison.

3. Én úgy tervezem, hogy a 3 fázisból 2 fázist, ami 2x20A, azt szeretném áramtalanítani, lekapcsolni, hogy a  standby és a véletlen bekapcsolva hagyott fogyasztókat áramtalanítsam, ami nem kell, hogy menjen, ha kimegyek az ajtón hosszabb időre.

4. Az ősi módszert, amik már az ősi dakota varázslók is használtak, ezt választottam ide: "tegyünk kulcsszót a címbe, hogy beszédesebb legyen és még többen megtalálják". Mint látszik, itt vagy, bár nem vagy boldog. Ha tudtam volna, hogy konkrétan téged ez idegesít, akkor a mostani címet írtam volna ki, ne haragudj.

"Nekem mindig azt tanították, hogy arról ismerszik meg az okos ember, hogy a buták számára is érthetően meg tudja fogalmazni a mondanivalóját."

Nekem a másik ősi dakota tanítómesterem egyszer azt mondta, hogy: "ha az okos embereket (hogy részben hülyét csinálsz magadból, mert ) buta módon meg tudod szólítani, már az is fél siker."

 

"Fontos szempont lehet még az is, hogy nem feltétlen célszerű aránytalanul terhelni a fázisokat, mert az (egyszerűen fogalmazva) elrontja a cos(phi)-t, amit meg a szolgáltatók (kedvük, és mérőóra típusa szerint) felárral honorál(hat)nak. Magyarán, ha egymás után meneted, ugyanarról a fázisról a mosógépet, a sütőt, és a villanybojlert, akkor többet fogsz fizetni, mintha tök egyszerre indítanád el a mosógépet, a sütést, és a vízmelegítést. "

Köszönöm, látod, máris tanultam valamit, és még csak a buli most kezdődött! :)

Ennek fényében máris újraterveztem az egészet, és beismerem, hogy van jobb út is, mint hogy 1 fázison minden fogyasztó.

Máris itt a TERV 2.0, alcím: "0-24-es terhelés elosztása 3 fázis között és a fázis méretek újratervezése"

1. fázisra a szünetmentes és a lakás automatizálás vezérlés, router, internet, stb

2. fázisra a hűtőgép

3. fázisra a helyiség konnektorjai, ahol a számítógépem van szinte mindig bekapcsolva.

Tehát így mind a 3 fázison lesz szinte folyamatos fogyasztás.

Ezután úgy néz ki, hogy ha nem akarok 3 kapcsolót, akkor a fázisok méretét is át kell szabni, infóim szerint lehet.

1. fázis: 6A, ez kb le is fedi az első fogyasztását, ha a multi room audiókban lévő erősítők is mennek, valamint a világítás egyik része. (de azt amúgy is le tudom kapcsolni máshogyan, az mindegy) Vagy ezen nem lesz világítás.

2. fázis: 16A, ide kitalálom hogy mi kerül majd, a világítás másik része, konnektorok, sütő, hifi, stb

3. fázis: 25A (vagy 32A), mert eleve a klímának 20-25A-t javasolnak: klíma, főzőlap, konnektorok, világítás harmadik része, redőny

Így 47 vagy 54A lesz. A kapcsoló pedig csak a 2. és 3. fázison lesz rajta.

 

"1) Ha kapacitív fogyasztóid vannak, akkor a bekapcsoláskor nagy áramok indulnak meg, amit összeolvaszthatja a reléd tappancsait. "

Hát, ez nem jó, vigyázni akarok a kis tappancsokra, hogy jó állapotban maradjanak. Sima ügy: időzített indítás! :) 3-15 másodperc múlva indul el, ha áramot kap, random, vagy beállított. 1 ötletből mennyi megoldatlan feladat lett! :) Ezzel növekedni fognak a költségek...

"2) Ha induktív  fogyasztóid vannak, akkor a kikapcsoláskor nagy feszültség (és ív) keletkezik, ami szintén károsítja a relét. "

A légkondi az inverteres, a porszívó várhatóan nem fog menni, amikor kikapcsolom a főkapcsolót. A redőny sem fog menni.

Más olyan induktív fogyasztó, ami menne ha kikapcsolom, nem ugrik be.

"3) Ezek a nagyáramú relék mind 5-25W körül fogyasztanak, tehát ha 20W-ot akarsz spórolni vele, akkor viszont még vesztesz is rajta."

Én is erre jutottam, hogy ez nem megoldás, azért bátorkodtam feltenni ezt a kérdést.

"4) Ha nem akarod évente (gyakran) cserélgetni ezeket a reléket az elosztótáblán, akkor ezeket a kínai és egyéb annak kinéző marhaságokat felejtsd el, és vegyél minőségit. ABB, Schneider ipari családja, esetleg EATON.  Jaaa, viszont azoknak az áruk is 5x-8x.... "

Ez oké, én EATON (Moeller) termékeket néztem és Schneider-eket. Nem kérdés, hogy ilyenek lesznek.

 

" Színes filcekkel megjelölöd a kismegszakítókon, hogy melyik  a "nem fontos fogyasztó", oszt kapcsolgatod, kicsi kacsóddal. "

Igen, ez az előző kézikapcsolós javaslattal együtt közösen az 1. helyezett megoldás (+1 előny, +1 hátrány), köszönöm!

Előnye:

- ~ Nulla a fogyasztás.

- Vezetékes

- Felhő nélküli :-)

- Olcsóbb, mivel nem kell semmi extra beruházás, mint a kézikapcsolós esetén.

Hátrányok:

 - Ki kell nyitni a kismegszakítós részt, ami kevésbé kényelmes, mint egy jól elhelyezett kézikapcsoló.

 - Nem tudom az előszoba lámpakapcsolóval felkapcsolni, ahogy terveztem. (Kivéve, ha az áram alatt lévő fázison üzemeltetek egy elrejtett robot kart, ami a nyomógomb (kapcsoló) hatására előbújik, a kapcsolóhoz nyúl, áttekeri a 0-ról 1-re, majd elbújik a rejtekhelyére, mindezt pár másodperc alatt kivitelezve, szinte némán. Jelen esetben egy ilyet kifejleszteni már NEM éri meg! :-) )