( SCOPE | 2020. 02. 26., sze – 22:38 )

De hogy ne csak kioktatást kapjon szegény kérdező, adok egy jótanácsot is.

1) A relé fajtáját (Normally ON / Normally OFF) és fogyasztását aszerint válaszd, hogy miből van több, bekapcsolva(otthon vagy), kikapcsolva(utazol), akkor a fogyasztását optimalizálhatod, de vigyázz, a Normally ON-t veszel, akkor egy áramszünetnél az bekapcsol, (inverz logika), majd áram visszajön, raspberry pi bebootol, egyéb, akkor egy egy-három percig fullba fog menni minden a lakásban.

2) A relé adatlapján rajta van, hogy hány ampert képes a tisztán rezisztív fogyasztón, és hányat meddővel rendelkező fogyasztón kacsolni, és hányat, ha csak tartani kell. Nagy különbségek lehetnek, egy 32A-es relé képes kacsolni egy 32A-s villanyrezsót (mert csak fűtőszál/ellenállás van benne), de egy motort, mi induktív, már csak 6A-eset.

Ugyanígy tök más lesz a helyzet, hogy ha kiderül, hogy az induktív motor körét a motor, kézi kapcsolóval kikapcsolt állapotában szakítja csak meg, mert akkor az ív nem az ő tappancsait olvasztja, tehát nem mindegy, hogy úgy kattintod fel/le az egész házat, hogy az összes berendezés fullon teker, vagy minden standby-ban van, mert akkor a meddő energia tartására vonatkozó értékek lesznek az irányadóak.

3) A kivitelezést pedig, hogy az ELMŰ (ami mára már E-ON) is örüljön, meg az olvasók haja se álljon égnek, úgy "kéne" megoldani, hogy csinálsz két kört, mind a két kör három fázist tartalmaz, az egyiket kacsolod egy háromfázisú relével, a másik pedig a relé előtt ágazik le.

Mindkét körön az egyenletes eloszlás elvei mentén osztod szét a fogyasztókat, (ehhez kell a szakember)
és akkor lesz egy kapcsolt köröd, meg egy állandó.

+1 Tapasztalat:
olyan üzemzavar, amikor csak az egyik fázis esett ki, nálam, az elmű területén, az elmúlt 30 évben kb 10x volt, és jellemző volt, hogy az 1. fázis kiesése után 1-3 órán belül elment a másik kettő is.