( csortu | 2020. 02. 24., h – 12:23 )

Igen, de azért az olaszok is csak addig tudnak karanténezni, amíg csak nem túl sok, viszonylag kicsi település van karantén alatt. Pl. Milánót szerintem nem tudják majd és nem is fogják karantén alá tenni (pedig ott is van már két paciens).

Érdemes elolvasni ezt a cikket, virológusok magyarázzák el a helyzetet. Lényeg: a karantén célja nem a terjedés megállítása (ez jelenleg nem lehetséges), hanem, hogy az egészségügyi rendszernek legyen ideje felkészülni a várható terhelésre. Illetve, hogy a fertőzés csak lassan terjedjen, és ne legyen sok súlyos eset egyszerre a kórházakban. Szóval Budapest teljes karanténjének nem sok értelme lenne.

Amúgy csak szólok, hogy jelenleg négy másik koronavírus törzs kering a humán populációban (endemikus vírusok), ezek okozzák a megfázásos és meghűléses betegségek egy részét. A jelenlegi hosszú távon alighanem az ötödik ilyen törzs, ami endemikussá válik majd, és ami leginkább csak megfázásokat fog okozni. A Diamond Princess utasainak adataiból tudjuk, hogy a megfertőződöttek 80%-a tünetmentes. A Kínán kívüli kontrollált adatokból számolva a halálozási ráta 2,2% (lásd adatok és analízis itt). Ezt úgy kell érteni, hogy sajnos a kor kockázati tényező, 60 év alatt 0,2% körüli (ami a sima influenza nagyságrendjében van), 70 év fölött viszont 8% fölött van. Összetéve a 80% tünetmentességet, és a maradék 20%-ban a 2,2% mortalitási rátát, mindenki vonja le a saját következtetését. 

A magam részéről a gazdasági következményeket durvábbnak tartom, lásd a légiforgalom január eleje óta jelentősen visszaesett, és egy csomó Kínából induló supply chain már most döcög, vagy meg is állt. A többit meglátjuk majd a következő hónapokban.