( rpsoft | 2020. 02. 18., k – 11:19 )

Melyik egyetemen? Mert én pl. az "Occam beretvája" nevű elvet is tanultam, ami szerint a legegyszerűbb elméletet kell vizsgálni mindaddig, amíg a kísérleti eredményekkel ellentmondásba nem kerül. Az is lényeges továbbá, hogy mit értünk elméleten, a tudományos elméletnek ugyanis konzisztensnek és prediktívnek kell lennie.

A jelenlegi diszkusszióra alkalmazva: az elméleted szerint a központosított kormányzás jó, liberális gazdasággal keverve, illetve a szuverenitás. De hol a határ? Az a jó, ha én egyedül vagyok szuverén és végzem a gazdasági tevékenységemet (de nem adózok), vagy ha a világkormány a központi kormány (és persze szuverén, mert a SETI eddig eredménytelen volt), és mindenbe beleszól?

A következő megjegyzés: szintén Occam beretvája: azt a fajta rendszert (erős kormányzás nemzeti szinten, gazdasági protekcionizmus), amit MO épít, már kipróbálták sokszor, és nem azokban az országokban magas jelenleg az életszínvonal. Azt sem tudom, hogy milyen összehasonlításban szenved a nyugati társadalom? Ugyanolyan mérőszámokkal hol jobb élni, illetve ez miért nem látszik meg a különböző elégedettségi indexekben (amikben általában a liberális szociáldemokráciák végeznek az élen, pl. a Skandinávok, Hollandia)? Vagy ott boldogok igazán, ahol nem is szabad résztvenni a felmérésen (Kína, Észak-Korea), vagy ahol iskola és internet sincs?