( bucko | 2020. 02. 03., h – 15:30 )

Igazad van, hiszen Öveges professzor is megmondta: Sugárözönben élünk.

Az 50Hz-es hálózat is sugároz zavarjeleket

Korlátozzuk az 50Hz-et 50Hz-re, a percizitás kedvéért! Ekkor az 50Hz nem "zavarjel", hanem hasznos jel. Valamint tekintsünk el egyéb zavaroktól, mint pl. Kossuth rádió meg a kapcsolók zavarai. Tehát tiszta, szinuszos 50Hz.

Tegyük fel, még áram is folyik a vezetékekben!

Kérdések:

  • Hol az antenna, amely az 50Hz frekvenciájú (Hullámhossz: 6.000.000m) rádióadást sugározza és veszi?
  • Mekkora az adóteljesítmény?
  • Milyen fokú lesz a teljesítményillesztés?
  • Mekkora lesz az elektromos térerő?
  • És ettől kigyullad-e a glimmlámpa?

A lakáson belül biztosan nem.

A transzformátor igen jó példa. Ahhoz, hogy ilyen alacsony frekvencián mágnesesen energiát vigyél át 10H nagyságrendű induktivitásra és szoros csatolásra van szükség. (Ugye a traszformátor nem nyitott mágneskör, mint az antenna?) Az említett 10m vezeték induktivitása 10μH, ami 5-6 nagyságrenddel kisebb, mint egy transzformátoré.

Nézzünk meg egy gyakorlati számítást:

  • A frekvencia 50Hz.
  • A csatolásban levő 10 m vezeték saját induktivitása 10μH.
  • A fázisceruza ~230V^2/1MOhm energiát igényel.
  • Mekkora az áramerősség a primer vezetékben?

Nekem ~10A nagyságrend jött ki. A valóságban ennél is nagyobb, mert a két vezeték között a csatolási tényező <1.

Megmaradt a kérdés: Mitől világít a fázisceruza, ha nem folyik 15A áram a másik vezetékben?

A (hálózati) transzformátor is pont olyan, mint a ferrit antenna. Csak egy kicsit más. ;)

Az egyiket mondjuk 50Hz-en használják, a másikat meg >30kHz-en. Az egyik ~1 csatolási tényezővel kapcsolódik a szomszéd vasmaghoz és mágneses erőtérhez, a másik meg jóval kisebbel az "éterből" érkező elektromágneses erőtér mágneses komponenséhez. Hát ezért van az, hogy a vezeték nélküli töltésnél közel kell rakni a telefont a töltőhöz, a rádióvevő meg elég messze van az adótól. Szóval tök egyforma a kettő, csak az átvitt energiában és frekvenciában van 4-10 nagyságrend eltérés. Tehát igazad van, mert az 50Hz is rádiófrekvencia, sugároz is, csak a fázisceruza szempontjából túl keveset. Szempontunkból kb. semmit. ;)

Ennek pedig az az oka, hogy egy rezgés energiája a frekvenciával arányos. Van az 50Hz-nek is elektromágneses sugárzása, csak az energiája nem számottevő az alacsony frekvencia miatt. A speciális esetektől eltekintve a "rádiófrekvenciát" 30kHz-től emlegetjük, mert onnan kezdődik az az energiaszint, amitől érdemes foglalkozni a kisugárzott ("tetszőleges irányba közvetítőközeg nélkül terjedő energiaáram; egymásra merőleges oszcilláló elektromos és mágneses teret hoz létre") energiával. Ez nem keverendő össze a mágneses térrel, amely nem terjed tetszőleges irányban.