( SchTamas | 2020. 01. 22., sze – 11:51 )

A frekvencia a generátorok fordulatától függ. Tény, terhelés hatására tud esni a fordulatszám, de ezt lehet kompenzálni a meghajtó oldalon. Nem erőműveket kapcsolgatnak, ha ingadozik a frekvencia, hanem fordulatszám-szabályozzák a generátorokat. Ráadásul itt szinkronizálni is köll kicsit...de ez egy szakma. A feszültség pontatlansága kisebb mértékben a terheléstől, nagyobb mértékben a végpont és a táplálás közötti erőátviteli rendszertől függ. Feszültségesés ugyi. Minél hosszabb a drót, annál nagyobb a feszültség esés, amit elszenved a fogyasztó. Az erőműveket a terhelés, azaz a teljesítményigény függvényében indítják/állítják le, vagy szabályozzák. Mondhatjuk a te terminológiádat használva, hogy ez az áram része a történetnek. Pont ezért jó egy atomerőmű a rendszerben, mert széles spektrumú szabályozási teret ad. No de mindegy is. Tehát az, hogy a villanyenergia 30%-a importból jön, az nem a feszültség szabályozására van hatással, hanem a teljesítményingadozás szabályozására. De erre vannak keretszerződések, kötelező átvételeket előíró passzusokkal, stb. Ehhez ne értsünk, vannak akik ezt professzionális szinten űzik, láthatóan jól.

Az elmű soha nem is fog erőművet építeni, mert az elmű egyetemes szolgáltató, csak a villanyosenergia kereskedelmével foglalkozik és részben! a szállításával. Két külön cége van erre, mert nem lehet egy fedő alatt főzni a két komponenst. Az erőművek is különálló entitások és az MVM illetve a MAVIR mind felett a nagykereskedelem és szabályozás felelőse. A MAVIR az, aki a nagyfeszültségű erőátviteli rendszert kezeli és szabályozza az energiaigény szerinti villamosenergia rendelkezésre állását hazánkban. Hozzá tartozik a határoknál az átadás/átvételi pontok kezelése is. Az MVM mára szinte csak nagykereskedik. Tény, egy cégcsoportba tartoznak. Az elmű pár tíz kV-os hálózatokig lát a saját területén, a MAVIR pedig az ennél nagyobb generál hálózatok szintjén sakkozik. A feszültségesés jellemzően a kisfeszültségű hálózatokon jön össze. Stb., egyebek.

Ja, az elmúlt 30 évben mi is épült a villamosenergia ellátásunk terén? Semmi igazán nagy, ami számítana. Még a rendszerváltás idején volt egy próbálkozás - Bős-Nagymaros - amit az akkori sötétzöldek megfúrtak. Most de jól is jönne ez a vízlépcső. Minden tekintetben!