( Csab | 2020. 01. 22., sze – 07:34 )

Az erősáram eléggé kiforrott tudomány.

Amikor túl sok a fogyasztó, nyögnek az erőművek, lassul a frekvencia, ezért újabb blokkokat kell felkapcsolni. Amikor gyorsul a frekvencia, akkor lekapcsolod a blokkokat. Magyarországon 200 MW-os hőerőmű blokkokat kapcsolgattak a szocializmus idején. Azzal lehetett szabályozni.

A megújulóval az a baj, hogy kevésbé szabályozható (a biomassza igen). Amikor fúj a szél, süt a nap, akkor van kakaó, egyébként meg nincs. Lehetnek nagyfogyasztók, akik túltermelésnél olcsón, vagy ingyen kapják az áramot, ezért fogyasztási oldalon is lehet szabályozni. Lehet gyárakat is igény szerint indítani, vagy leállítani.

Az, hogy mennyire stabil a hálózati feszültség, nagyrészt az áramszolgáltatón múlik. Ha vannak eszközök,  akkor tud stabilizálni. Ha az energia 30%-a importból jön, az elég komoly stabilitási problémákat okozhat.

A szolgáltatás minősége az ország kiépítettségén múlik. A szolgáltató (pl. ELMŰ) nem tud holnapra új vízerőműveket, atomerőműveket bekapcsolni. A rendszert tudja vezérelni, amelyik olyan, amilyen. Évtizedes kormányzati építkezések kellenek ahhoz, hogy legyen kapcsoló, amit nyomni tudnak.