( locsemege | 2020. 01. 15., sze – 20:46 )

Nem. A munkahely az a hely, ahol munkát végeznek. Ha megadnák a minimálbért, semmi motiváció nem lenne abban, hogy valaki a versenyszférában, vagy akár a közszférában helyezkedjen el. Akkor aki csak teheti, és nem elég képzett vagy motivált, közfoglalkoztatott akarna lenni. A közfoglalkoztatásnak nem az a szerepe, hogy az MT szerinti feltételekkel biztosítson munkát, hanem az, hogy a válság kapcsán munkanélkülivé vált emberek mentálisan ne essenek szét, mert ez egy ördögi kör, a kapitalizmus kegyetlen. Ha ugyanis valakinek sokáig nincs munkahelye, nem tudja fizetni a számláit, nem tud tisztálkodni, mosni, hol lakni, normálisan étkezni, akkor sem fog munkát találni, ha egyébként alkalmas volna a feladat elvégzésére, mert csak ápolatlanul, betegen, büdösen tudna állásinterjúra menni.

A közösségnek van megtartó ereje. Az egyén nem érzi feleslegesnek, mellőzöttnek magát, mert értelmes munkát végez, még akkor is, ha annak hatékonysága vitatható. Fennmarad a másokkal történő kommunikáció, nem amortizálódnak a szociális képességek. A nagyon szerény bér egy nagyon szerény megélhetést lehetővé tesz, vagy ha nem, akkor is csak keveset kell rokonoktól kérni.

Ez a közfoglalkoztatás célja, mert ha nem lenne, sokkal több emberi élet tört volna derékba, akik már sohasem kerültek volna vissza az elsődleges munkaerőpiacra. Ők ugyanúgy terhelnék a szociális ellátórendszert, csak tönkremenne az életük, alkoholista lenne jelentős részük, feladnák.

Szerintem a közfoglalkoztatás nagyon jó ötlet volt, a kivitelezése már kevésbé, ott voltak hibák.