( uzsolt | 2019. 11. 12., k – 12:19 )

A Te eseted a mellékállású EV+SZJA vállalkozási forma. Ha az eredmény után megfizetted a járulék(-okat) és adóztál SZJA szerint - tehát jövedelem - akkor milyen "kivétet" tudnál csinálni és milyen adónem szerint fizetnél? Vagy a fizetésed után is adózol, ha elköltöd? Ugyanígy van, ha főállású EV+SZJA vagy. Ekkor a járulékok és az SZJA megfizetése után nálad marad a többi pénz, tehát az egész az adózott jövedelmednek számít. Vagy én tudom rosszul? ;)

Járulékokat (egészségügyi, nyugdíj, munkaerőpiaci) nem fizetek, csak SZJA-t és egészségügyi hozzájárulást. Mivel nincs kivét ("munkabér"), így annak a pénznek meg kell lennie (számlán, készpénzben). Ha lenne kivét, akkor az után kellene (ld. pl. itt).

Ha tudathasadásos módba váltunk, talán jobban elképzelhető: az EV a munkáltató "cég", ő a nyereség után társasági adót fizet(ne, ha nem SZJA alá tartozna), a saját magának, mint munkavállalónak kifizetett "munkabér" (kivét) után pedig a "megszokott" dolgokat fizeti. Természetesen a munkabér (kivét) csökkenti a nyereséget és az utána fizetendő adót is :) Az előbbi bekezdés linkjén szerintem "szakosabban" el van magyarázva. Ha nem EV lennék, hanem egyéni vállalkozás, akkor kicsit módosulna a történet, mert ha jól rémlik, akkor már nem az SZJA hatálya alá tartoznék.

Én így tudom, de a tévedés jogát fenntartom, a pontosításokra, kiegészítésekre nyitott vagyok :)